Czy wiesz, że gra na fortepianie jest najbardziej skomplikowaną czynnością wykonywaną przy pomocy rąk jaką wymyśliła ludzkość? Umysł - aby nad tą czynnością zapanować - musi pracować na najwyższych obrotach. Jak myślisz co z tego faktu wynika w praktyce?

Data dodania: 2007-10-06

Wyświetleń: 23096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy wiesz, że nauka gry na instrumentach klawiszowych może być bardzo skuteczną formą samodoskonalenia?!

Na początku chciałbym Ci uświadomić pewien fakt. Otóż gra na fortepianie jest najbardziej skomplikowaną czynnością wykonywaną przy pomocy rąk jaką wymyśliła ludzkość. Porównajmy to z pracą chirurga - powszechnie uważaną za wyjątkowo skomplikowaną. Wymaga ona ogromnej precyzji, tzw. pewnej ręki, doświadczenia i oczywiście stuprocentowej wiedzy z zakresu medycyny. Jednak pod względem manualnym daleko jej do gry na instrumentach klawiszowych. A teraz najlepsze! Jak myślisz co z tego faktu wynika w praktyce? Otóż to, że nauka gry na instrumentach klawiszowych jest jednym z najlepszych sposobów doskonalenia umysłu! Zapytasz: ale co konkretnie mogę z tego mieć? Ależ proszę bardzo! Poniżej przedstawiam listę korzyści.

Stopień skomplikowania gry na pianinie sprawia, że umysł - aby nad tą czynnością zapanować - musi pracować na najwyższych obrotach. Konsekwencją tego jest oczywiście szybki wzrost jego sprawności.

Następną korzyścią wynikającą z podjęcia nauki gry jest polepszenie koncentracji uwagi. Na zaawansowanym poziomie gra na fortepianie jest jak jak medytacja! Na pewno zauważyłaś/-eś, że zawodowy pianista na koncercie gra jakby w transie. Jego koncentracja i skupienie na jednej czynności są bliskie ideału - staje się jednością z muzyką i z instrumentem. Czy ten efekt nie jest podobny do tych, które są osiągane poprzez ćwiczenie jogi, zen czy innych systemów wykorzystujących medytację? Spektakularnym rezultatem takiego poziomu zaawansowania w panowaniu nad instrumentem jest zagranie trwającego np. godzinę koncertu bez jednej pomyłki. Pomyśl - tysiące nut i ani jednego błędu! Oczywiście tak jak w każdej innej dziedzinie samodoskonalenia taki poziom osiąga niewielu. Ale niech w Twojej świadomości pozostanie fakt, że istnieją tacy ludzie a więc jest to możliwe. A teraz zejdźmy trochę na ziemię. Nie myśl o tym, że być może nie uda Ci się osiągnąć takich umiejętności w grze. Czas i energia poświęcone na naukę na pewno nie pójdą na marne. Praca, którą wykonasz wzbogaci Twoją osobowość, udoskonali Twój umysł, uporządkuje psychikę i usprawni ręce.

Pozwól, że wrócę jeszcze na chwilę do sprawności manualnej. Warto zauważyć, że gra na pianinie wymaga wysokiego poziomu koordynacji ruchowej. Każda ręka i każdy jej palec mają swoje zadania do wykonania i - co najważniejsze - muszą je wykonywać precyzyjnie ze sobą współpracując. Jeśli jeszcze nie próbowałaś/-eś wierz mi, że na początku sprawia to spore trudności.

Kolejnym efektem podjęcia (i kontynuowania!) nauki gry na instrumentach klawiszowych jest wzrost poziomu systematyczności w pracy. A przecież to bardzo ważna cecha, bez niej nie nauczysz się niczego oprócz siedzenia w fotelu i oglądania telewizji.

Dodatkową korzyścią wynikającą z nauki gry na pianinie jest ćwiczenie pamięci. Ucząc się utworu korzystamy z nut przy pomocy, których zapisał go kompozytor. Jednak wraz z postępem nauki pojawia się zjawisko "przeszkadzania" nut. Okazuje się, że patrząc w nuty nie da się zagrać utworu płynnie i we właściwym tempie. Przenoszenie wzroku z klawiatury na nuty uniemożliwia płynną i pewną grę. Jakie jest rozwiązanie? Oczywiście nauczenie się tych kilku czy kilkunastu tysięcy nut na pamięć. Przyznasz, że to naprawdę niezły sposób doskonalenia pamięci.

Kolejnym pozytywnym skutkiem postanowienia o nauce gry jest kształtowanie silnej woli - oczywiście pod warunkiem konsekwentnej realizacji tego postanowienia.

Na koniec chciałbym wspomnieć o dodatkowej korzyści wynikającej z systematycznego ćwiczenia gry na pianinie. Jest nią poprawa kondycji fizycznej. Wbrew pozorom gra na instrumencie naprawdę tego wymaga.

No i co na to powiesz? Prawda, że warto uczyć się grać?!?

I jeszcze jedno. Naukę możesz rozpocząć w każdym wieku. Wprawdzie jeśli zaczynasz jako dorosły człowiek to wirtuozem raczej nie zostaniesz. Ale absolutnie nie zmienia to ani słowa z tego co wcześniej napisałem na temat korzyści wynikających z samego procesu nauki. Oczywiście największe korzyści z nauki odniesie dziecko, którego umysł jest w fazie intensywnego rozwoju. Nawet gdyby kiedyś w przyszłości zrezygnowało z grania to przecież korzyści osiągnięte podczas nauki nie znikną! Tak więc gorąco zachęcam do rozpoczęcia nauki gry na pianinie. Jej efektem będzie lepsza jakość Twojego życia oparta na opisanych przeze mnie w tym artykule korzyściach.

Jeśli chcesz przeczytać o tym jak rozpocząć naukę zajrzyj na moją stronę, której tematem jest nauka gry na fortepianie, pianinie i keyboardzie.

A w jaki jeszcze sposób muzyka może pomóc w polepszaniu jakości życia? No cóż, to już trochę inna opowieść zatytułowana: muzyka relaksacyjna i muzykoterapia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź Muzyczną Stronę Zdrowia.

Licencja: Creative Commons
4 Ocena