Raje podatkowe to termin, który używa się w odniesieniu do tych państw, w których to przepisy podatkowe oraz inne przepisy dotyczące zakładania własnego przedsiębiorstwa są wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i napływającego do danego państwa kapitału zagranicznego.

Data dodania: 2010-08-12

Wyświetleń: 1818

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Raje podatkowe to termin, który używa się w odniesieniu do tych państw, w których to przepisy podatkowe oraz inne przepisy dotyczące zakładania własnego przedsiębiorstwa są wyjątkowo łagodne dla obcokrajowców i napływającego do danego państwa kapitału zagranicznego. Wszelkiego rodzaju raje podatkowe są miejscem zakładania przedsiębiorstw przez inwestorów, jak i również bardzo często można się spotkać z sytuacją wykorzystywania ich przez menedżerów i właścicieli firm do transferowania uzyskiwanych z działalności gospodarczej zysków i tym samym unikania płacenia podatków w krajach macierzystych. Jest to co prawda nie do końca zgodna z prawem praktyka, jednak jest stosowana bardzo powszechnie.

Takie raje podatkowe to przede wszystkim Andora - maleńkie, ale niezwykle bogate państwo, Anguilla, Antigua i Barbuda, Antyle Holenderskie, Aruba, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Belize, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika, Gibraltar, Grenada, Guernsey/Sark/Alderney, Hongkong, Jersey, Kajmany, Liberia, Liechtenstein, Makau, Malediwy, Man, Mauritius, Monako, Montserrat, Nauru, Niue, Panama, Samoa, Seszele, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tonga, Turks i Caicos, Vanuatu, Wyspy Cooka, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych i Wyspy Marshalla.

Kraje te zostały uznane przez polskie Ministerstwo Finansów, jako państwa stosujące niezwykle szkodliwą dla Polski konkurencję podatkową. Tym samym wszystkie przypadku tego rodzaju działalności krajowych biznesmenów są niezwykle podejrzane i wnikliwie kontrolowane przez urzędy skarbowe.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena