W życiu podejmujemy wiele decyzji, których efekt nie jest do końca taki, jaki byśmy chcieli aby był bądź jest też zupełnie odwrotny. Zobacz jak jest u Ciebie.

Data dodania: 2010-07-14

Wyświetleń: 2202

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W życiu podejmujemy wiele decyzji, których efekt nie jest do końca taki, jaki byśmy chcieli aby był bądź jest też zupełnie odwrotny. Ludzie zazwyczaj po nie udanych próbach zrealizowania czegoś, poddają się i już nie próbują dalej, ale nie biorą pod uwagę faktu, że na tle pozostałych i tak są lepsi od większości, gdyż ta większość ludzi w ogóle nie podejmuje się działań mogących przybliżyć ich do wyznaczonego celu. Pozwalają w ten sposób, aby strach przed porażką wykluczył ich z gry, zanim jeszcze się ona zacznie.


Zarówno postawa jednych jak i drugich nie doprowadza człowieka do upragnionego celu. Wręcz przeciwnie, oddala ich i to na dobre.

Thomas Edison, jeden z najbardziej znanych wynalazców, zanim stworzył żarówkę, przetestował ponad 6000 różnych materiałów, które nadawały by się jako włókno do żarówki.  Gdyby poddał się po pierwszym razie, nie wiadomo, czy do dziś by wynaleziono żarówkę.


„Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest próbowanie po prostu, jeden, następny raz.”

Pewien znajomy opowiadał mi kiedyś o jednym z wywiadów który Edison udzielił. W tym wywiadzie dziennikarz zadał następujące pytanie Edisonowi:

-Testował pan 5000 różnych materiałów które nadawały by się na włókno do żarówki, jednak żaden z tych materiałów nie sprawdził się, czy nie uważa Pan, że jest to wyraźny sygnał na to aby zaprzestać prób ?

Edison odpowiedział:

-Testując te 5000 materiałów, dowiedziałem się, że te wszystkie materiały nie nadają się do tego wynalazku, ale jest jeszcze tysiące innych materiałów które mogą do niego spasować. Wzbogacony w tą wiedzę będę próbował dalej.
Jak widzisz Edison, podejmując decyzje, które nie doprowadzały go do oczekiwanego efektu, nie traktował ich jako porażki, lecz jako informacje zwrotne, jako lekcję, dzięki którym dowiadywał się jakie działania do upragnionego efektu go nie doprowadzą, po czym wzbogacony w nową wiedzę próbował dalej, a jeśli się nie udawało, wyciągał kolejne wnioski i dalej próbował, aż do momentu w którym osiągnął swój cel.

Proponuję ci abyś przyjął taką samą postawę jak Thomas Edison, abyś dążył do swojego celu, tak długo dopóki go nie osiągniesz.  Jeżeli twoje decyzje nie przynoszą odpowiednich rezultatów, to wyciągnij z nich odpowiednią informację zwrotną, która wzbogaci cię o nową wiedzę i pomoże osiągnąć wyznaczone cele.
Jeśli poddasz  się raz, będziesz się poddawał całe życie.Twoje przeznaczenie kreujesz w momencie, gdy podejmujesz decyzje.

Zadbaj by były to decyzje dobre, a nie białe flagi oznaczające wycofanie się z walki.
Aby ułatwić sobie wyciągnięcie informacji zwrotnej, możesz zadać sobie następujące pytania:
-Co pragnąłem przez te działanie osiągnąć ?
-Co udało mi się osiągnąć?
-Co zrobiłem dobrze ?
-Co mogłem zrobić lepiej?
-Czego udało mi się nauczyć dzięki tej sytuacji ?
-Jak mogę wykorzystać tą wiedzę w przyszłości ?
-Czy dałem z siebie wszystko?


Po czym weź się w garść i spróbuj po raz kolejny osiągnąć wyznaczony cel.


Autor Krystian Brudnicki
Licencja: Creative Commons
2 Ocena