Pływanie jest świetnym sportem - o czym wszyscy wiemy . Czy jednak chlor zawarty w wodzie, może zwiększać ryzyko różnych chorób i być szkodliwy dla naszego zdrowia ?

Data dodania: 2010-07-05

Wyświetleń: 15430

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pływanie jest świetnym sportem - o czym wszyscy wiemy . Czy jednak chlor zawarty w wodzie, może zwiększać ryzyko róznych chorób i być szkodliwy dla zdrowia kobiety ?

Szczególnie dla dzieci oraz osób, które cierpią na astmę, basen był dotychczas zalecany przez ekspertów jako ideał sportu, który regularnie uprawiany zwiększa objętość płuc i  poprawia oddychanie.

Już w 2001 r., badania belgijskie wykazały pewien niepokojący aspekt. Stwierdzono korelację pomiędzy chlorem w wodzie i tendencja do astmy i alergii. Obecnie kwestia ta została podjęta ponownie przez media zdrowotne. Toczy sie dyskusja, w jakim stopniu i w jakiej ilości chlor w wodzie może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia małych dzieci i alergików.

Nie jest tajemnicą, że chlor to czysta chemia i na pewno naszej urodzie ani zdrowiu nie służy. Pielęgnacja twarzy i ciała musi być dużo intensywniejsza po kąpieli w basnie niż rzece czy morzu. Niemniej gdyby ktoś zapytał , dlaczego wobec tego konieczne jest w ogóle dodawanie chloru do wody odpowiedz jest prosta - bakterie.  Mokry i ciepły klimat lub wysoka temperatura, tłumy osób przewijajacych się każdego dnia przez baseny - to idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Z tego względu bardzo ważne jest dla naszego zdrowia, aby woda w basenie była czysta i regularnie dezynfekowana. Dlatego też chlor jest używany tak powszechnie.  Chlor miesza się z wodą i świetnie sobie radzi ze zwalczaniem zagrażającym naszemu zdrowiu bakterii i innych substancji organicznych, które są w wodzie. To sprawia, że chlor unieszkodliwe bakterie, i zabija wszystkie patogeny. Jest to szczególnie niezbędne w publicznych basenach, z których korzysta wielu ludzi.

Eksperci podkreślają jednak, że gdy chlor łączy się z substancjami organicznymi, takimi jak pot, mocz, włosy, powstaje tak zwany chloramin. Chloramin może natomiast atakować błony śluzowe,  drogi oddechowe oraz oczy ( zaczerwienione oczy po kąpieli świadczą właśnie o podrażnieniu chloraminem ) . Płuca dzieci, szczególnie dzieci poniżej 3 lat,  są szczególnie wrażliwe. Chlor może spowodować zapalenie oskrzeli dzieci, które znowu mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka chorób układu oddechowego. Chlor sam  sobie nie pachnie zbyt intensywnie, niemniej jednak gdy czujemy silny zapach chloru oznacza to, że mamy zbyt wiele chloraminu w powietrzu!

Z tych powodów, dobra i odpowiednia wentylacja w basenie jest bardzo ważne. Jeżeli pojawia się w czasie pobytu w basenie silna potrzeba kaszlu, a nawet skarżymy się na nagłe pieczenie w gardle, może to być wyraźnym sygnałem podrażnienie przez chloramin. W tym przypadku lekarze doradzają wyjść z basenu. 

Podsumowując: Pływanie to sport, promocja zdrowia i dobrego samopoczucia. Pływanie łagodziu stres i lęk.  Niemniej uważajmy na chloramin - szczególnie w basenach krytych.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena