Mogą to być problemy z zasypianiem, sen przerywany, wczesne budzenie się albo taki sen, który nie doprowadza do regeneracji Twojego organizmu.
A przecież to podstawowa funkcja snu. Bezsenność to objaw, że dzieje się z Twoim organizmem, w Twoim życiu coś niepokojącego.
Bezsenność może nękać nas parę dni, może być krótkotrwała albo przewlekła, czyli trwać kilka tygodni.
Może mieć różne przyczyny: od nieprzestrzegania higieny snu, przez stres, używanie leków, po nerwicę i depresję. Tak więc może sygnalizować nieprawidłowości w Twoim trybie życia lub nawet poważne choroby. Tak czy inaczej musisz zawsze się jej lepiej przyjrzeć i w razie stwierdzenia poważnych przyczyn bezsenności, skonsultować ze specjalistą.
Zapamiętaj, że przyczyną trudności w zasypianiu może być nerwica,
a przyczyną wczesnego budzenia się i niemożności zaśnięcia - depresja.
Następstwa bezsenności są różnorakie: utrzymujące się uczucie zmęczenia, chwiejność i upośledzenie nastroju, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, bóle głowy, senność w ciągu dnia, ryzyko choroby niedokrwiennej serca, zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób psychosomatycznych, rozdrażnienie, agresja.
Osoby cierpiące na bezsenność 2 razy częściej są hospitalizowane, rzadziej awansują, mają osłabiony układ odpornościowy.
Jak wygląda leczenie bezsenności? Nie zajmuję się tutaj leczeniem farmakologicznym, to domena lekarzy. Można oczywiście usunąć przyczyny powstawania bezsenności, które możemy sami wyeliminować, czyli zmienić tryb życia. Można wyleczyć choroby ciała i umysłu, które ją powodują.
Higiena snu polega na niespaniu w ciągu dnia, tak aby kłaść się do łóżka sennym i zmęczonym, kładzenie się i wstawania zawsze o tej samej porze, albo kładzenie się do łóżka tylko wtedy, gdy jesteś senny.
Nie jedz przed snem. Twój organizm zamiast zająć się snem, będzie ciężko pracował nad strawieniem spożytych pokarmów.
Również nie pij przed snem, konieczność pójścia do toalety wybija ze snu
i możesz mieć problemy z ponownym zaśnięciem.
Unikanie stresu to podstawa dobrego snu! Stresu zarówno Twojego jak
i tego, którego przysparzasz innym.
Pamiętaj, że łóżko służy tylko do spania (i uprawiania seksu). Nie wykorzystuj tego mebla do leżenia przez cały dzień, jeśli nie chcesz mieć problemów ze spaniem nocą.
Gdy nie możesz zasnąć przez 10 - 15 minut, wstań, ale rób wszystko wyciszony, żadnych ekscytacji, najlepiej wykonuj jakieś nudne zajęcia
i połóż się spać, gdy poczujesz senność.
Zadbaj o dobrą temperaturę w sypialni, czyli około 16 - 18 stopni, zaciemnienie, wygodny strój do spania. Nie oglądaj telewizji w łóżku, nie jedz w nim, nie rozmawiaj, wycisz się.
Mówi się, że bezsenność to choroba cywilizacyjna i trudno albo wręcz niemożliwe jest w dzisiejszych czasach jej uniknąć. Można to żartobliwie skomentować: nie oglądaj się na cywilizację, Ty walczysz ze swoją bezsennością i możesz z nią wygrać!
1/3 naszego życia przeznaczasz na sen. Zadbaj więc, aby czas ten nie był zmarnowany i aby przyniósł Twojemu organizmowi tylko korzyści. Od dobrego snu zależy również jakość Twojego życia!