Co warto wiedzieć o naszych systemach emerytalnych? Jak nie zostać bez grosza na emeryturze? Jak uzbierać wystarczająco dużo na emeryturę? Jak zadbać o własne finansowe bezpieczeństwo?

Data dodania: 2010-06-23

Wyświetleń: 1663

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

"Najbardziej nieoczekiwaną rzeczą, jaka się nam przydaża jest starość" (Lew Tołstoj)

Początek epoki industrialnej, to w przybliżeniu rok 1492 (wyprawa Kolumba). Epoka ta trwała do upadku muru berlińskiego, czyli do roku 1989. Od tego momentu nastała epoka informacyjna. Zmiana ta zachwiała finansowym bezpieczeństwem wielu milionów ludzi, a w dodatku większość z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, co przyniosła ta zmiana. Nie wiedzą oni, że dawne systemy zabezpieczeń emerytalnych i socjalnych uległy zdezaktualizowaniu (choć stale są w użyciu).

Trzeba więc koniecznie uświadomić sobie fakt, że idea, zgodnie z którą za Twoją emeryturę (zabezpieczenie na czas pasywności zawodowej) odpowiedzialna jest firma, w której pracowałeś oraz państwo - uległa przedawnieniu. Zbliżamy się do systemów emerytalnych wymagających wkładu własnego, a co za tym idzie - każdy, jako osoba indywidualna, MUSI być obecnie finansowo odpowiedzialny za siebie. Im wcześniej zdamy sobie z tego sprawę, tym więcej czasu będziemy mieli na zabezpieczenie własnej emerytury.

W epoce industrialnej firma, w której pracownik przepracował większą część swego życia zapewniała mu co miesiąc, aż do końca jego życia, określoną sumę pieniędzy. Z czasem jednak firmy przestały gwarantować emerytalne zabezpieczenie finansowe, ponieważ stawało się to zbyt dużym dla nich obciążeniem.Wtedy właśnie zaczęły oferować systemy emerytalne z „określonym wkładem", co oznacza, że otrzymasz tylko tyle, ile Ty i firma włożycie podczas okresu Twojej pracy. Mówiąc prościej - twoja emerytura będzie całkowicie określona przez to, jaki będzie wkład na ten cel. Co więc będzie jeśli Ty, ani firma nic nie wpłacicie? Odpowiedź jest prosta...

Poza tym nie ma żadnej gwarancji na to, że to, co Ty i Twój pracodawca odłożycie na konto systemu emerytalnego, będzie istniało, gdy będziesz chciał podjąć odkładane przez lata pieniądze, by przejść spokojnie na emeryturę, ponieważ na obecne systemy emerytalne ogromny wpływ mają wydarzenia na rynku. Czyli jednego dnia można mieć milion złotych na koncie, ale jeśli nastąpi krach, to kwota ta może bardzo szybko stopnieć. Pamiętajmy również o tym, że od czasu do czasu taki krach następuje.

Mamy więc do wyboru:
1) Żyjmy nadal w błogiej nieświadomości aż dotrwamy do wieku emerytalnego, bez grosza lub prawie bez grosza
lub
2) Zacznijmy już teraz rozwiązywać ten problem, im wcześniej tym lepiej: zwiększając swój przychód, zabezpieczając go, pomnażając (dźwignia), inwestując... więcej znajdziesz o tym informacji w książce: „Jak pracując mniej, zarabiać więcej" (link poniżej)

Licencja: Creative Commons
2 Ocena