Naturalnym jest, iż to co dla człowieka jest bardzo istotne to odniesienie wąsko pojmowanego sukcesu. Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowy.

Data dodania: 2010-05-31

Wyświetleń: 2015

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowy, jak się okazuje często droga do jednego i drugiego jest dokładnie taka sama krótko mówiąc klucz tkwi w człowieku i to co powinien człowiek zrobić to po niego sięgnąć. Tu właśnie ujawniają się różnice między pojedynczymi przedstawicielami społeczeństwa.

Każdy ma swoje słabsze i silniejsze strony, przezwyciężanie jednych a wzmacnianie drugich, czyli rozwój osobisty to właśnie ścieżka do sukcesu w każdym wymiarze. W obecnych czasach każdy może korzystać  z takich źródeł rozwoju, jakie uważa za najbardziej skuteczne. Jedna osoba może stwierdzić, że w poszukiwaniu własnej ścieżki najbardziej pomoże zainwestowanie czasu i wysiłku w techniki związane z filozofią czy medytacją. Na rynku księgarskim dostępnych jest mnóstwo pozycji książek pisanych przez przedstawicieli dawnych kierunków w myśleniu jak i współczesnych specjalistów od medytacji. Nie jest tak, że ktoś kto chce się rozwinąć w danym kierunku jest zdany tylko na siebie i swoje spontaniczne wybory. Wystarczy tylko nieco się zainteresować danym kierunkiem, aby się przekonać, że można się rozwijać pod czujnym okiem trenerów i instruktorów będących specjalistami i pasjonatami jednocześnie. 
Poruszając temat rozwoju osobistego nie da się go praktycznie rozdzielić  od życia zawodowego, większość osób zupełnie słusznie jest przekonana, że poznanie siebie pozwoli im odnieść sukces właśnie w pracy. Dlatego chętnie zapisują się na wszelkie kursy i szkolenia, które powodują że opanują pewne umiejętności czy też  wyzbędą się słabości. Dlatego  rozwój osobisty jest postrzegany przede wszystkim jako inwestycja w siebie. Skoro ktoś się nauczy w czym tak na prawdę najlepiej sobie radzi będzie to pomocne w tym w jaki sposób kształtować swoją ścieżkę zawodową. Dobrze jest by każdy, kto podejmuje określone próby spoglądał  wielopłaszczyznowo także wiążąc pewne działania z zupełnie innymi obszarami. To, że coraz więcej osób stara się właśnie poznać  siebie, niewątpliwa wpływa na sytuację na rynku firm, które zajmują się właśnie szkoleniami. Wystarczy usiąść  przed komputerem i uruchomić przeglądarkę internetową  by się przekonać jak wiele dróg rozwoju osobistego oferują  różne podmioty funkcjonujące dłużej albo krócej na rynku lokalnym. Związana jest też z tym tematyka obowiązujących mód w rożnych grupach społecznych, można powiedzieć, że jest to niejako już  zjawisko poboczne nie bardzo związane z samą tematyką rozwoju osobistego. Człowiek nie powinien mylić ulegania modzie z właśnie dbałością o swój własny rozwój osobisty. To czy będzie on przebiegał według określonego planu zależy od konsekwencji i umiejętności rozpoznania tego, co jest dobre dla rozwoju a tego, co niczemu się nie przysłuży. Bez względu na niuanse związane z tematyką, człowiek powinien rozwijać się przez cały czas zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. Lepiej próbować coś  osiągnąć niż tylko w późniejszym okresie narzekać, że mogło się podjąć pewne kroki.  Skoro komuś zależy na tym by faktycznie na danym polu osiągnąć sukces to powinien starać  się rozwinąć te cechy i  umiejętności, które faktycznie do takiego sukcesu go doprowadzą. Wielu ludzi łapie się na tym, że z zazdrością spoglądają na tych znajomych albo kolegów z pracy, którzy lepiej sobie radzą na polach na których im samym nie udaje się odnieść sukcesu. To, co powinni zrobić zamiast tylko i wyłącznie spoglądać z zazdrością to właśnie zainwestować we własny rozwój, który również im taki sukces umożliwi.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena