Kiedy mamy już wybraną nieruchomość nasze myśli są skupione głównie na tym, aby jak najszybciej zamieszkać i cieszyć się z nowego zakupu. W odpowiednim czasie powinniśmy otrzymać potwierdzoną informację z banku o wysokości kredytu, jaką bank będzie finansował nieruchomość.

Data dodania: 2010-05-17

Wyświetleń: 2451

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Następnym krokiem powinno być umówienie spotkania u notariusza. Należy także potwierdzić, że dotychczasowi właściciele chcą w dalszym ciągu sprzedać nieruchomość na uzgodnionych warunkach i w miarę potrzeb kontrolować stan prawny nieruchomości w księgach wieczystych.

Bank dba o swoje

Zabezpieczeniem nieruchomości, którą będziemy kupowali są obowiązkowe ubezpieczenie zawierane razem z kredytem. Zakres takiego ubezpieczenia może być bardzo różny. Uzależniony jest od indywidualnej sytuacji.

Inną polisę podpiszemy w przypadku, kiedy będziemy dysponowali wkładem własnym, a inną w przypadku kredytowania 50% nieruchomości.

Trudno się dziwić, przecież to z pieniędzy banku będzie finalizowana transakcja kupna-sprzedaży.

Czy ubezpieczenie trzeba nabyć w banku?

To zależy. Generalnie nie trzeba. Należy pamiętać o tym, że jest wolność zawierania umów. Możemy podpisać umowę w firmie, na którą sami się zdecydujemy. Z drugiej jednak strony trzeba wziąć pod uwagę fakt, że chcemy współpracy z danym bankiem. Przecież nikt nikogo nie zmusza do wybrania banku tego czy innego.

Czy bank może odmówić udzielenia kredytu w przypadku odmowy podpisania ubezpieczenia. Tak.

Czy w przypadku odmiennego zdania można dochodzić swoich praw? Można, na przykład kierując sprawę do Rzecznika Praw Konsumentów lub Rzecznika Ubezpieczonych. Niestety, czas nie jest tu sprzymierzeńcem kredytobiorcy. Nawet, jeżeli sprawa zakończy się na korzyść klienta to będzie trwała bardzo długo. Trudno będzie to wytłumaczyć sprzedającemu nieruchomość.

Niektóre banki dają możliwość wyboru kredytobiorcy. Oprócz możliwości zawarcia polis w banku, w którym bierzemy kredyt, można także zrobić cesję już istniejącej umowy.

Rodzaje zabezpieczeń

Ubezpieczenie spłaty kredytu

W zakresie takiego ubezpieczenia zawierają się następujące opcje dla kredytobiorcy:

Ubezpieczenie na życie, na wypadek niezdolności do pracy, czasowej(!) i całkowitej, na wypadek utraty pracy, na wypadek poważnego zachorowania.

Ubezpieczenie kredytu z niskim własnym wkładem

W tym przypadku mówimy zabezpieczeniu, jeżeli nie dysponujemy wymaganym wkładem własnym. Może być to także przypadek, kiedy wkład finansowy jest za mały w stosunku do wymaganego przez bank.

Ubezpieczenie nieruchomości, na, której będzie zabezpieczenie banku.

Najczęściej spotykany zakres takiego ubezpieczenia to: pożar, zalanie, kradzież z włamaniem, wandalizm.

Ubezpieczenie OC (w życiu prywatnym)

Zakres umowy to odpowiedzialność za szkody, które wyrządzimy innym osobom. W takiej umowie, mogą znaleźć zastosowanie sytuacje związane z użytkowaniem nieruchomości.

Assistance

W takich umowach zakres dostępnych możliwości może zaskoczyć niejedną osobę. Wspomnieć tu można o pomocy medycznej, hydraulicznej, prawnej, domowej, mechanika samochodowego, informacjach o pogodzie udzielanej przez telefon, pomocy w czasie podróży zagranicznej (pomoc w zablokowaniu kart w przypadku ich utraty).

Wybór odpowiedniego zabezpieczenia powinien być przemyślany. Jest to o tyle istotne, że emocje, jakie towarzyszą nabyciu nieruchomości nierzadko sięgają zenitu. Może to przysłonić największe i najważniejsze wartości, jakim hołdujemy w życiu. Wato o tym pamiętać zanim wejdziemy do mieszkania, domu lub innej upragnionej nieruchomości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena