Prowadzisz działalność agroturystyczną? Zamierzasz założyć gospodarstwo agroturystyczne. Sprawdź przepisy dotyczące zwolnienia podatkowego i dostosuj do nich swoje gospodarstwo, aby minimalizować koszty.

Data dodania: 2010-05-10

Wyświetleń: 2216

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Agroturystyka to ta gałąź turystyki, która zajmuje się obsługa wyjazdów i pobytów na wsi. Specjalnie przygotowane kwatery i pokoje gościnne usytuowane często bardzo blisko tradycyjnych pomieszczeń i zabudowań gospodarstw rolnych i hodowlanych czekają na wczasowiczów spragnionych zieleni, spokoju, odmiany od miejskiego zgiełku i sposobu życia, a w skrajnych przypadkach nawet chcących zakosztować zapachów gospodarstwa rolnego w pełnym tego słowa znaczeniu.

Dodatkową atrakcją jest typowo wiejskie menu tak zwane chłopskie jadło zupełnie inne niż to serwowane przez restauracje hotelowe, nawet jeżeli jako formę noclegu wybiera się jakiś tani hotel.

O ile dla przeciętnego turysty wyjeżdżającego na wakacje na wieś, nie ma to żadnego znaczenia, o tyle dla osoby prowadzącej gospodarstwo z usługami agroturystycznymi niezmiernie istotnym jest sposób opodatkowania legalnej działalności agroturystycznej.

Ustawa o podatku dochodowym znana raczej jako ustawa o PIT jasno precyzuje kwestię opodatkowania działalności agroturystycznej oraz przewiduje zwolnienia podatkowe dla małych firm działających w tej branży. Zgodnie z przepisami, jakie nakłada ta ustawa zwolnieniu podatkowemu podlegają dochody z działalności agroturystycznej w momencie, jeżeli liczba pokoi wynajmowanych przez właściciela, znajdujących się w budynkach mieszkalnych lezących na terenach wiejskich w gospodarstwach rolnych, nie przekracza pięciu kwater.

Jest to bardzo istotne, ponieważ zapis ten jasno precyzuje gdzie może znajdować się budynek z pokojami, których dotyczy zwolnieni z podatku. Jeżeli bowiem pokoje gościnne będą znajdować się w gospodarstwie rolnym położonym w obrębie granic miasta, na przykład wolne pokoje w Krynicy Zdrój, to ze zwolnienia właściciel nie będzie mógł skorzystać. Tak samo gospodarz agroturystyczny nie może w ogóle korzystać ze zwolnienia, jeżeli posiada więcej niż pięć pokoi, tak stanowi w tej kwestii prawo.

Jeżeli dane gospodarstwo agroturystyczne nie może skorzystać ze zwolnienia PIT to może ono wybrać jedną z form opodatkowania czyli podatek liniowy, zasady ogólne opodatkowania, kartę podatkową lub tzw ryczałt ewidencjonowany. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena