W ogólnym ujęciu mnemotechnika polega na łączeniu informacji, której już wiemy z tymi, które chcemy szybko zapamiętać. Pewnie kilka razy w jakimś stopniu nieświadomie stosowałeś te techniki, gdy nowa wiedza :z czymś Ci się kojarzyła" i przez to bez problemu ją pamiętałeś.
Dobra wiadomość jest taka, że ten efekt "kojarzenia się" może uzyskać ZAWSZE i dla każdych informacji. Czyli szybkie zapamiętywanie jest możliwe w każdym wypadku!
Jeśli masz problemy z zapamiętywaniem to jest to naprawdę genialna wiadomość ;)
Najprostsze mnemotechniki, w praktyce rzadko używane, ze względu na wiele dużo skuteczniejszych sposobów, to akronimy - czyli zdania ułożone od pierwszych liter konkretnych wyrazów.
Załóżmy że chcesz zapamiętać taki wyraz SKID. Jest to informacja, która zazwyczaj z niczym nam się nie kojarzy. Musimy więc zmienić ją w coś nam znajomego, np:
S - Spleśniała
K - Kapusta
I - Idzie
D - Drogą
Tak więc jedyne co musisz zrobić, to ujrzeć w wyobraźni maszerującą drogą spleśniałą kapustę ;)
Może się jednak zdarzyć, że owszem, będziesz pamiętać skrót SKID, ale zapomnisz co oznacza...
Załóżmy więc że oznacza on Związek Narciarstwo.
Jak więc połączyć chodzącą kapustę z narciarstwem?
Banalnie, po prostu do poprzedniego skojarzenia dodajesz jeszcze narciarza, który rozpędzony wjeżdża w wspomnianą kapustę!
I jak? Właśnie wkroczyłeś w świat mnemotechniki! ;)
Oczywiście ten przykład jest mało praktyczny, ale ukazuje jak ogólnie działa mnemotechnika. A umożliwia to naprawdę błyskawicznie szybkie zapamiętywanie.