O Tomie Waitsie ostatnio głośno było z powodu niezłej roli w kinowym hicie – Parnassusie. Zagrał tam diabła i pewnie poszło mu tak dobrze, bo jego sceniczne wcielenie również jest odrobinę diabelskie...

Data dodania: 2010-04-16

Wyświetleń: 2533

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Thomas Alan Waits urodził się 7 grudnia 1949 roku w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu szkoły zdecydował się na wędrówkę po swoim kraju. Mieszkał w tym czasie w różnych miejscach, imał się różnych zajęć a poczynione obserwacje dostarczyły mu wielu inspiracji do pisania piosenek. Komponować zaczął pod koniec lat 60-tych, prawdziwa popularność przyszła w drugiej połowie lat 80tych i utrzymuje się aż do teraz. Prywatnie, aktor żonaty jest z Kathlen Brennan i ma troje dzieci o nieco ekscentrycznych imionach Kellesimone, Casey Xavier i Sullivan.
Muzycznie, jego twórczość jest bardzo trudna do sklasyfikowania. Jego muzyka najczęściej określana jest jako progresywny rock, jednak nie oddaje to w najmniejszym stopniu jej istoty. Krzyżują się w niej wpływy jazzu, bluesa, folka, rock and rolla i tradycyjnego popu a całość utrzymana jest w raczej mrocznych klimatach. Dorobek Waitsa rozpoczyna, ironicznie, spokojny „Closing Time” a jeśli chodzi o kompozycje oryginalne kończy póki co wydany w 2004 roku „Real Gone”. Waits jest również instrumentalistą i gra na instrumentach klawiszowych, gitarze i akordeonie, jednak jak sam przyznaje, nie jest wirtuozem, dlatego najczęściej towarzyszy mu zespół.
W twórczości Waitsa równie istotne jak warstwa muzyczna są jego teksty – są to poezje jego autorstwa. Prawie bez wyjątków osobiste, mroczne, cyniczne, melancholijne, ironiczne i zakrapiane czarnym humorem teksty są nie do wyobrażenia w innym wykonaniu. Dodać tu należy, że Waits ma niezwykle charakterystyczną barwę głosu, jego wokal jest szorstki, zachrypły, załamujący się i mający tendencję do fałszowania. Wszystkie te cechy decydują o charyzmie artysty, który ma wiernych fanów we wszystkich częściach globu.
Twórczość Waitsa zmieniała się na przestrzeni lat. Im wcześniejszy krążek, tym łatwiej o melancholijne ballady. Im późniejszy, tym Waits chętniej eksperymentował i podnosił znaczenie sekcji rytmicznej. Dlatego warto poznać przynajmniej kilka różnych utworów artysty, bo o ile może okazać się, że jego twórczość w całości zbytnio nas pogrąża, to mamy ogromne szanse znaleźć w niej swój ulubiony wycinek.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena