Czy są jeszcze osoby które nie posiadają internetowego konta? Są i to także wśród internautów (posiadających tradycyjne rachunki bankowe), w tym wśród moich znajomych. To dla nich poniższe streszczenie, może dadzą się przekonać.

Data dodania: 2010-04-04

Wyświetleń: 2108

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bankowość elektroniczna staje się coraz powszechniej świadczoną usługą. Wielu osób w tym zwłaszcza podmiotów gospodarczych korzystających z bankowości elektronicznej już nie wyobraża sobie rezygnacji z takiego komfortu. Usługa ta polega na tym, że w umowie o usługi bankowości elektronicznej bank, poprzez urządzenia łączności bezprzewodowej albo przewodowej, zobowiązuje się zapewnić stały dostęp do środków pieniężnych posiadacza znajdujących się na rachunku oraz do umożliwienia mu przeprowadzania operacji tudzież innych czynności możliwych do wykonania w ramach umowy prowadzenia rachunku.

Umowa o usługi bankowości elektronicznej zawiera w związku ze specyfika usługi dodatkowe elementy w stosunku do umowy o prowadzenie zwykłego rachunku bankowego a w szczególności:

- określenie rodzaju udostępnianego elektronicznego instrumentu płatniczego i urządzeń, z których może korzystać posiadacz, dokonując operacji przy użyciu tego instrumentu,

- określenie rodzaje operacji, których można dokonywać przy użyciu elektronicznego instrumentu płatniczego,
- sposobu postępowania w przypadku utraty elektronicznego instrumentu płatniczego,

- zasad elektronicznej identyfikacji posiadacza.

Oprócz określenia wyżej wymienionych kwestii oraz innych typowych generalnie dla umowy prowadzenia rachunku bankowego, bank ma określone ustawą także i inne obowiązki. W szczególności zobowiązany jest do zapewnienia posiadaczowi rachunku bezpieczeństwa dokonywania operacji, z zachowaniem należytej, daleko posuniętej staranności oraz przy wykorzystaniu właściwych rozwiązań technicznych co dotyczy zwłaszcza systemów zabezpieczeń.

Oczywiście również sam posiadacz rachunku w ramach umowy o usługi bankowości elektronicznej ma wynikające z niej obowiązki. Obowiązany jest mianowicie nie ujawniać tych informacji o działaniu elektronicznego instrumentu płatniczego udostępnionego w ramach umowy o usługi bankowości elektronicznej, których ujawnienie mogłoby spowodować brak skuteczności mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo zlecanych operacji. Dotyczy to w szczególności elementów określanych jako token, PIN, hasło (lista haseł), login, numer klienta, telekod tudzież innych. Jeżeli takie elementy - informacje posiadacz ujawni innym osobom, wówczas operacje dokonane przez te osoby trzecie obciążają właśnie posiadacza rachunku.

Praktycznie bankowość elektroniczna umożliwia klientowi dostęp do rachunku za pośrednictwem między innymi bankomatu lub telefonu. Jednak szczególnie wygodną i użyteczną formą jest bankowość internetowa a więc dostęp do konta poprzez internet, z każdego komputera podłączonego do internetu, gdziekolwiek się znajduje. A kto doświadczył komfortu dokonywania przelewów przez internet ten chyba nie bardzo wyobraża sobie powrót do przeszłości wiążącej się z koniecznością wizyty w placówce banku, w celu zrealizowania przelewu. Dla mnóstwa osób, pracowników i właścicieli firm które dokonują przelewów bankowych przez internet po prostu obce jest doświadczenie w postaci fatygowania się do banku w celu realizowania przelewów firmowych i sprawdzania tam historii operacji i stanu konta.

Przed podjęciem decyzji o wyborze internetowego konta bankowego należy wziąć pod uwagę następujące aspekty mogące rzutować na wybór konkretnej oferty banku:

1. Czy zdarza Ci się często być na minusie a więc pod kreską? Bo jeżeli tak, to zwracaj uwagę na te banki, które w ramach konta stawiają do dyspozycji relatywnie tani kredyt a opłata za przyznanie tego kredytu jest niewielka. Jeżeli natomiast nie zdarza Ci się być zadłużonym na koncie, to istotniejsze dla Ciebie będą oferty banków z wysoko oprocentowanymi lokatami.

2. Dokonywanie przelewów za pośrednictwem internetu. Jeżeli często wykonujesz internetowe przelewy to powinny interesować Cię banki które z tytułu realizacji takich przelewów nie pobierają prowizji. Jeżeli natomiast takich przelewów wykonujesz relatywnie niewiele lub wcale, to wówczas przy wyborze oferty banku bierz pod uwagę te, które pobierają najniższa opłatę za prowadzenie rachunku.

3. Czy zazwyczaj dokonujesz płatności gotówką czy może preferujesz kartą kredytową? Jeżeli gotówką, to raczej wybieraj banki posiadające dobrze rozbudowana sieć bezprowizyjnych bankomatów. Jeżeli natomiast płacisz zwykle karta kredytową to, rzecz jasna poszukuj ofert z tanią kartą kredytową co tyczy się również (przede wszystkim) oprocentowania kredytu na karcie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena