Szczegółowe badania rynku pracy pozwalają na otrzymanie istotnych informacji, które przyczyniają się do trafnego zanalizowania zmieniających się warunków.
Pierwsza połowa XX wieku była okresem wielkich zmian na rynku pracy. Rozpoczęło się masowe wejście kobiet na rynek pracy, głównie w krajach uprzemysłowionych. Przyczyną tych zmian był okres wojenny, w którym ogromne rzesze mężczyzn powoływane były do służby wojskowej. Na pozostawione przez nich stanowiska pracy, przedsiębiorcy z powodu braku pracowników zatrudniali kobiety. W Polsce również zmieniła się sytuacja co do kobiet pracujących i odnoszących sukcesy. Jednak w naszym kraju dalej oczekuje się, że kobieta będzie odgrywała podwójną rolę - osoby pracującej i zajmującej się domem. Mimo tego badania Głównego Urzędu Statystycznego (2008) wykazują, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmian ekonomicznych w Polsce zarejestrowano olbrzymi wzrost osób samozatrudnionych.
W drugim kwartale 2009 roku ok. 1 056 tysięcy kobiet korzysta z samozatrudnienia, co stanowi ok. 35% ogółu samozatrudnionych w Polsce. Ze statystyk światowych wynika, że jedna na dziesięć kobiet prowadzi działalność gospodarczą, a jedna trzecia wszystkich biznesów w krajach rozwiniętych jest w posiadaniu lub jest zarządzana przez kobiety.Badania rynku pracy dotyczące współczynnika aktywności zawodowej informują nas o tym, jaki jest procentowy udział osób aktywnych zawodowo w ogólnej liczbie ludności w wieku produkcyjnym (powyżej 15 roku życia) należącej do danej kategorii (np. kobiet czy mężczyzn).
Biorąc pod uwagę współczynnik aktywności zawodowej kobiet w latach 2000 i 2007 generalnie miał tendencję wzrostową. Obecnie w Polsce współczynnik ten, według danych Głównego Urzędu Statystycznego w drugim kwartale 2009 r., wyniósł 54,7%, zaś według strategii Lizbońskiej powinien on wynosić 70%.