Polska dzięki wysiłkom i zdolnościom organizacyjnym krajowych przedsiębiorców, w mniejszym stopniu niż inne kraje doświadcza skutków światowego kryzysu gospodarczego - takiego zdania jest wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski.

Data dodania: 2010-05-21

Wyświetleń: 2003

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy ul. Foksal w Warszawie odbył się finał II edycji konkursu dla przedsiębiorców Ambasador Polskiej Gospodarki. Jury wyłoniło 55 laureatów z całej Polski w czterech kategoriach: eksporter, partner firm zagranicznych, marka europejska i kreator rozwiązań XXI w.


Borkowski podkreślił, że jak pokazują programy badawcze celem konkursu jest promocja Polski i najlepszych polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej. Jest również zdania, że czas kryzysu pokazał dobitnie, jakie korzyści odnosi Polska z członkostwa w UE. - Środki unijne pozwoliły w rozszerzonym stopniu na kontynuację wielu inwestycji i dotacje dla firm, a brak barier celnych i innych tego typu likwiduje pokusy protekcjonizmu.


Globalizacja, integracja i zanik tradycyjnie rozumianych narodowych granic sprawiają, że coraz więcej krajów odczuwa pozytywne skutki otwierania gospodarek i dobrodziejstw z tego wynikających dla obywatela. Według wyników programów badawczych obszar WNP jest najdynamiczniejszym odbiorcą polskich towarów i inwestycji, a kryzys tylko na pewien czas wyhamował tą dynamikę. W niedalekiej przyszłości przewiduje się ponowny wzrost dynamiki procesów globalizacyjnych.

Wyniki badań przekonują, że stopniowo polscy przedsiębiorcy powrócą do projektów w Rosji, na Ukrainie i w państwach Azji Centralnej. Nasz dialog polityczny i rozmowy gospodarcze z naszymi partnerami ze Wschodu powinien to ułatwić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena