Archetypy to - zgodnie z jungowską definicją – „czynniki i motywy, które podporządkowują pewne elementy psychiczne nadając im formy obrazów (trzeba je nazwać archetypowymi), i to zawsze w sposób rozpoznawany dopiero na podstawie uzyskanego rezultatu.

Data dodania: 2010-02-26

Wyświetleń: 3781

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Psychologia i struktura archetypów jest fascynująca. Archetypy to - zgodnie z jungowską definicją – „czynniki i motywy, które podporządkowują pewne elementy psychiczne nadając im formy obrazów (trzeba je nazwać archetypowymi), i to zawsze w sposób rozpoznawany dopiero na podstawie uzyskanego rezultatu. Wyprzedzają one świadomość i przypuszczalnie stanowią strukturalne dominanty psychiki w ogóle”[1].

Archetypy są kulturowymi odpowiednikami instynktów i „echem zdarzeń przedhistorycznych”

0 Ocena

Co o tym sądzisz?

Zaloguj się aby dodać komentarz

Ten artykuł został pobrany na poniższe strony:

http://www.e-praca.org.pl/
http://www.8segment.pl
http://www.rozwojosobisty.net.pl
Podobne artykuły
Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest cyberprzemoc?

Jak wytłumaczyć dziecku, co to jest cyberprzemoc?

Rozmowa z dziećmi na temat cyberprzemocy jest ważna, choć bywa trudna. W erze cyfrowej, kiedy dzieci coraz częściej korzystają z internetu, ważne jest, aby rozumiały, czym jest cyberprzemoc i jakie może mieć konsekwencje. Jak więc podejść do tego delikatnego tematu, aby dziecko zrozumiało jego powagę i nauczyło się, jak sobie z tym radzić?

Psychodietetyka a zdrowie psychiczne: Jak dieta może wpływać na nasze samopoczucie

Psychodietetyka a zdrowie psychiczne: Jak dieta może wpływać na nasze samopoczucie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Wielu z nas doświadcza stresu, lęku czy depresji, które mogą znacząco wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie. Okazuje się, że jednym z czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie, jest dieta.