Dopuszczalna jest każda forma, np. elektroniczna lub przesłany faks. Musi być jednak uprawdopodobniona autentyczność tych dokumentów. WSA wskazał, że z przepisów regulujących dokumentowanie WDT nie wynika warunek, aby dokumenty potwierdzające wewnątrzwspólnotowy charakter transakcji miały formę papierową. Dopuszczalna będzie każda forma, pod warunkiem uprawdopodobnienia autentyczności tych dokumentów. A zatem dowodem może być także dokument w formie elektronicznej lub przesłany faksem. Taka interpretacja przepisów jest zgodna z orzecznictwem ETS (np. orzeczenie ETS z 27.09.2007 r. w sprawie C-146/05), w którym Trybunał stwierdza, że organy podatkowe państw członkowskich mogą odmawiać zwolnienia z VAT przy WDT tylko wtedy, gdy transakcji nie było lub nie miała ona charakteru WDT. Bez względu na konstrukcję przepisów w polskiej ustawie o VAT możliwość zastosowania zerowej stawki VAT w przypadku WDT jest zatem zasadą, a nie jak często twierdzą organy podatkowe, przywilejem podatkowym, uzależnionym od spełnienia wielu szczegółowych warunków.
Zmniejszenie barier utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej i obniżenie kosztów księgowości dla małych i średnich przedsiębiorstw to główne założenia nowelizacji ustawy o rachunkowości, którą 5 lutego br. przyjęła Rada Ministrów.
Nowelizacja jest elementem systemu znoszenia barier organizacyjno-prawnych dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, zawartego w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jest ona uzasadniona wprowadzeniem ułatwień w zakresie wykonywania działalności gospodarczej i ma na celu zmniejszenie obciążeń związanych z dokumentowaniem transakcji gospodarczych.
Zmiana ustawy o rachunkowości spowoduje przede wszystkim podwyższenie ustawowego progu przychodów, zobowiązującego do prowadzenia pełnej księgowości, z kwoty 800 tys. euro do 1 mln 200 tys. euro. Był to jeden z głównych postulatów przedsiębiorców, domagających się obniżenia kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki tej zmianie zostanie również ograniczona szara strefa, związana z nieujawnianiem przez niektórych przedsiębiorców całości przychodów.
W ustawie zawarte zostały przepisy umożliwiające wprowadzenie nowych regulacji w trakcie roku obrotowego.