Data dodania: 2020-04-06

Wyświetleń: 480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIADOMOŚĆ

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pomoc w tych ciężkich czasach

Może to mało istotne w dzisiejszej trudnej sytuacji ale każda informacja jest potrzebna, nawet ta która zapewne nie zaintersuje wszystkich. Natomiast pewnym kręgom sprawi ulgę i da chwilę oddechu. W najbliższym okresie czasu miało wejść w życie wiele nowych regulacji i przepisów. Miło że choć jeden obowiązek odsunięty zostaje na później. Ministerstwo Finansów właśnie podjęło decyzję o przesunięciu terminu zastosowania nowej matrycy stawek podatku VAT. Na dzień dzisiejszy podano że termin od którego ewentualnie zacznie obowiązywać to 1 lipca 2020 r.

Oficjalny komentarz brzmi następująco: „Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT”.

Dla przypomnienia, w nowej matrycy VAT miało nastąpić aktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, to tak skrótowo, ale póki co, jak podajemy wyżej na razie tego nie będzie.

Podejmując taką decyzję pozostawiono bez zmian następujące zasady i reguły:

- stosowane będą dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku,

- do celów opodatkowania VAT będzie stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008),

- wydane do 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 r.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena