Kasy fiskalne online trzeba mieć od 1 lipca. I nie jest to opcja, dla określonych grup jest to wymóg prawny.

 

Data dodania: 2021-06-20

Wyświetleń: 547

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Już jest blisko. Termin jest ostateczny i już nie do przesunięcia. Ministerstwo Finansów, które raz przesunęło termina wdrożenia o pół roku z uwagi na pandemię, nie zdecydowało się na kolejną zmianę. Efektem jest konieczność sprzedaży za pośrednictwem kasy online od 1 lipca. Wszystkie osoby, podmioty gospodarcze które świadczą poniższe usługi:
- fryzjerskie,
- kosmetyczne i kosmetologiczne,
- budowlane,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów (indywidualne praktyki, a nie np. spółkę zatrudniającą lekarzy),
- prawnicze,
- związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu)
muszą mieć i posługiwać się kasami (drukarkami) online.

Na powyższe grupy wskazuje Art. 145b. ustawy "o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach" z dnia 15 marca 2019 r. Poz. 675. Właśnie to te grupy mają czas na wymianę kas do 1 lipca 2021 roku, co ważne - bez konsekwencji.
Oznacza to, że najpóźniej do końca czerwca 2021 r. wyżej wymienione firmy muszą zakupić nową kasę, zapewnić połączenie z internetem, dokonać instalacji i fiskalizacji kasy. 

Co trzeba zrobić?
Wybrać jaki typ połaczenia będziemy używać: typu Enthernet, typu Wi-Fi czy typu GSM. 
Wybrać model kasy.
Zaprogramować wybraną kasę.
Zafiskalizować kasę.

Ulga na kasę fiskalną.
Ulga zawarta w ustawie pozwala odliczyć do 90 proc. ceny netto kasy fiskalnej online, ale nie więcej niż 700 zł. Czynni podatnicy VAT rozliczają zakup w deklaracji VAT składanej wraz z plikiem JPK_VAT, natomiast bierni podatnicy VAT składają wniosek o ulgę do urzędu skarbowego.
Z ulgi można skorzystać po zainstalowaniu kasy i rozpoczęciu za jej pomocą ewidencji.
Ulgi nie otrzymają z całą pewnością osoby które nie dotrzymają ustawowego terminu.

Czy można nie wymieniać kasy?.
Istnieje taka możliwość, jednak stosuję się ją w wyjątkowych sytuacjach. Taka opcje pozwala art. 48 par. 1 ordynacji podatkowej, który stanowi: „Organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego (…)”.
Nie jest to jednak takie proste. Trzeba spełnić określone warunki. Koniecznie uzasadniony wniosek należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego jeszcze przed terminem na wymianę kasy, a więc najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. Urząd skarbowy każdą sprawę ocenia indywidualnie. Jeśli wyda korzystną dla podatnika decyzję, wyznaczy w niej nowy termin na zakup i zainstalowanie kasy fiskalnej online. 

Czy kas online może zabraknąć?
Ogólnie nie. Ale z całą pewnościa mogą pojawić się braki w segmencie najbardziej popularnym i atrakcyjnym cenowo.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena