Parkiety drewniane to jeden z najpiękniejszych sposobów na wykończenie podłóg. Żadna imitacja nie zastąpi uroków prawdziwego drewna.

Data dodania: 2010-02-12

Wyświetleń: 1608

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

  Niemniej jednak aby móc w pełni cieszyć się zaletami naszej podłogi musimy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Ponieważ ceny materiałów budowlanych, a w szczególności naturalnych parkietów nie należą do najniższych powinniśmy zwracać szczególną uwagę na jakość, właściwe transportowanie i sposób instalacji. Poniżej opiszę co musimy wiedzieć decydując się na zainstalowanie parkietu na naszych podłogach.

Klasa drewna jest podstawowym czynnikiem na którym skupmy swoją uwagę kupując tradycyjny parkiet lub mozaikę. W przypadku parkietu I klasy, klepki dobierane są pod względem rysunku słojów i barwy. Natomiast niższe klasy dopuszczają większą ilość przebarwień i innych wad wyglądu, np. sęków. Jednak każda deszczułka powinna mieć dokładnie takie same wymiary. Niestety, producenci często o tym zapominają. Klasy II i III mają znacznie niższą cenę niż klasa I

Przy zakupie zwróćmy szczególną uwagę na wilgotność drewna. Drewno przeznaczone na posadzki powinno mieć wilgotność ok. 7-11%. Pomiaru dokonuje na życzenie klienta sprzedawca, przy użyciu specjalnego urządzenia elektronicznego. Jeżeli na podłogę położymy drewno zbyt wilgotne, deszczułki po ułożeniu wyschną i skurczą się a w podłodze powstaną duże szpary. Natomiast deszczułki zbyt suche lub zamontowane na wilgotnym podłożu czy w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności powietrza, rozszerzą się. Spowoduje to wypaczenie posadzki i odklejenie jej od podkładu.

Do układania parkietu możemy przystąpić dopiero w momencie kiedy zakończymy inne prace budowlane np. zakładanie instalacji c.o. i wodnej, malowanie ścian, układanie glazury i terakoty, w przeciwnym razie narażamy nowy parkiet na uszkodzenie gotowej podłogi oraz wilgoć. Drewno jest hydroskopijne więc wchłania wilgoć z otoczenia. Jeśli istnieje ryzyko zawilgocenia parkietu, może dojść do jego "rozszerzenia" i podniesienia się, a po jego wyschnięciu mogą tworzyć się tzw. szczeliny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena