Moda na panele podłogowe wciąż trwa. Pływająca podłoga jest polecana zarówno do domów prywatnych jak i mieszkań w bloku. Może być układana na ogrzewaniu podłogowym, a jej montaż jest dziecinnie prosty i szybki.

Data dodania: 2018-10-15

Wyświetleń: 379

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Panele podłogowe i ich rodzaje - przewodnik dla kupujących

Dodatkowym atutem paneli jest korzystna cena. Jednak czy z paneli podłogowych można być też niezadowolonym? Oczywiście, jednak zwykle niezadowolenie wynika z nieodpowiednich wyborów paneli, nie zaś z samego rozwiązania jakim są panele na podłodze.

Zamiast deski

Panele podłogowe to doskonała alternatywa dla deski podłogowej z litego drewna, parkietu, które są znacznie droższe. Często do złudzenia przypominają drewno. Na rynku dostępne są nie tylko drukowane laminaty ale również o strukturze drewna z wgłębieniami, sękami doskonale imitującymi naturalne drewno. Praktycznie nie do odróżnienia od deski. Kupując panele warto jednak porównać oferty, bowiem jakość paneli jest bardzo różna. Różnią się one poza ceną i marką producenta grubością, ekstatycznością, jak też fakturą. Dostępne są na rynku panele z fugami jak i bez. Ponadto panele podłogowe posiadają parametry techniczne, między innymi klasę ścieralności.

Parametry paneli

Grubość paneli zapewni im trwałość. Im grubsze tym bardziej wytrzymałe, ale i mniej plastyczne. Tym samym mając krzywe podłoże lepszym rozwiązaniem są panele giętkie. Niestety miękkie panele oparte na miale wiórowym nie mają dobrej opinii użytkowników. Nasiąkają one wodą, wilgocią i odkształcają się. Nadruk wzoru jest bardzo delikatny i można go łatwo uszkodzić, chociażby końcówka odkurzacza. Dlatego też warto wybierać panele podłogowe wykonane z tworzyw sztucznych. Trudniej się je docina, jednakże są o wiele bardziej odporne eksploatację.

Klasa użyteczności

Producenci stosują 6 klas użyteczności paneli podłogowych (21, 22, 23, 31, 32, 33). klasy z 2 z przodu przeznaczone są do mieszkań, zaś z 3 do budynków użyteczności publicznej, komercyjnej. Klasa użyteczności wskazuje na trwałość paneli przy intensywnej eksploatacji w butach dla klas 31-33 oraz obuwiu zmiennym, domowym dla klas 21-23. chodzi również o wytrzymałość paneli na kontakt z błotem, piaskiem, ziemią wnoszonym na butach, co dotyczy zwłaszcza klas z 3 z przodu. Druga z cyfr w nazewnictwie klasy użyteczności wskazuje na intensywność użytkowania. Z wiadomych przyczyn korytarz, klatka schodowa będzie wymagała paneli i wyższej wytrzymałości na eksploatacje niżeli podłoga w sypialni. Klasy z 3 to najbardziej wytrzymałe panele podłogowe.

Klasa ścieralności

Prócz klas użyteczności o wiele bardziej znanym parametrem paneli podłogowych jest klasa ścieralności (AC1, AC2, AC3, AC4, AC5, AC6). Z uwagi na niską jakość użytkową AC1 i AC2 zniknęły z rynku. W zamian zaczęły pojawiać się niezwykle sztywne panele AC6 i AC&, które również nie są polecane z uwagi na brak plastyczności i ryzyko łamania się. W pomieszczeniach mieszkalnych standardem jest klasa 22-AC4.

Pozostałe aspekty wyboru

Prócz wymienionych parametrów zwrócić uwagę należy na akustykę paneli. Im ciszej się po nich chodzi, tym komfort wyższy. Poza tym istotne jest wykonanie zaczepów tzw. klików. Panele nie mogą być krzywe, powyginane w banan, a nadruk winien być jednolity również na brzegach. Znaczenie powinna mieć także niepalność paneli.

Licencja: Creative Commons