Dynamiczny rozwój przemysłu włókienniczego sprawił, że przez wieki Bielsko i Biała odgrywały ważną rolę w tej części Polski. Dziś w tym pięknie położonym u stóp Beskidów mieście prężnie rozwija się turystyka. Nic w tym dziwnego.

Data dodania: 2018-01-04

Wyświetleń: 914

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bielsko-Biała miasto włókienników

Bielsko-Biała jest świetnym punktem wypadowym na Klimczok, Szyndzielnię oraz Magurkę Wilkowicką, zaś w samym mieście na turystów czekają liczne atrakcje. Jest tu i ciekawe muzeum mieszczące się w Zamku Sułkowiskich, i liczne zabytki architektury, które swym urokiem i pięknie zdobionymi elewacjami zachwycają do dziś. W Bielsku-Białej liczne atrakcje czekają zarówno dla małych, jak i dużych turystów.

Miasto włókienników domem Bolka i Lolka oraz Reksia

Najmłodsi turyści wyjątkowo chętnie odwiedzają miejscowe Studio Filmów Rysunkowych. To właśnie tu, w Bielsku, narodzili się tacy bohaterowie kreskówek, jak Reksio oraz Bolek i Lolek. Oni też, jak na najważniejszych obywateli miasta przystało, mogą pochwalić się swymi pomnikami.

Samo Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą atrakcją. Możliwość zwiedzenia miejsca, w którym powstawały słynne bajki, to jedna z największych zalet jakimi może się pochwalić miasto włókienników.

Co warto zobaczyć w tym pięknym mieście?

Ci, którzy lubią kulturę, koniecznie powinni odwiedzić bielskie teatry. Ten najpopularniejszy to Teatr Lalek Banialuka, założony w 1947 roku, który zdobył popularność nie tylko w Polsce, ale w tak odległych zakątkach świata, jak Ameryka czy Japonia. Drugim popularnym teatrem jest Teatr Polski, którego majestatyczna bryła wznosi się w pobliżu Zamku Sułkowskich.


Jedną z ciekawszych atrakcji miasta są te obiekty, które wiążą się z rozwojem miejscowego przemysłu włókienniczego. Szczególnie interesującym obiektem jest tu Dom Tkacza, w którym można zapoznać się bliżej z jego historią oraz z historią samego miasta. Dom Tkacza ma swą siedzibę w zabytkowym, drewnianym budynku pochodzącym z XVIII stulecia. Warto odwiedzić również Muzeum Techniki i Włókiennictwa, które mieści się w pofabrycznym gmachu. W muzeum tym można zobaczyć zbiór ciekawych maszyn oraz urządzeń włókienniczych, przy czym niezwykle cennym fragmentem wystawy jest kolekcja drewnianych krosien pochodzących z XVIII stulecia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena