Każde miasto ma swoje perełki, którymi pragnie się pochwalić przed całym światem. Bielsko-Biała nie jest wyjątkiem. A ma się czym chwalić, bowiem od lat do Bielsko-Białej przejeżdżają rzesze turystów. Co ich tutaj przyciąga?

Data dodania: 2013-11-21

Wyświetleń: 1467

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym Bielsko-Biała przyciąga turystów?

Bielsko-Biała to przede wszystkim raj dla osób, które uwielbiają aktywny wypoczynek. Dzięki swojemu geograficznemu położeniu miasto oferuje moc atrakcji turystycznych. Po pierwsze, znajdziemy tutaj wiele górskich szlaków turystycznych, które prowadzą na pobliskie szczyty. To ogromna atrakcja, biorąc pod uwagę, że Bielsko-Biała leży u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Do tego do dyspozycji turystów jest także jedna z najnowocześniejszych w Polsce kolej gondolowa, kursująca z Olszówki tuż pod szczyt Szyndzielni. Dla narciarzy Bielsko-Biała przygotowała dziewięć szlaków narciarskich o łącznej długości prawie 60 kilometrów.

Jednak górskie szlaki turystyczne nie są jedynymi, jakie dla przyjezdnych przygotowało miasto. W Bielsko-Białej można także zwiedzać trzy szlaki nizinne. Dwa z nich są nie tylko atrakcją krajoznawczą, ale także niezwykłym spotkaniem z historią. Mowa oczywiście o Szlaku Najazdu Szwedzkiego oraz Szlaku 700-lecia Bielska. Ponadto przez miasto przebiegają dwa dłuższe szlaki tematyczne – Szlak Architektury Drewnianej oraz Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Bielsko-Biała przyciąga turystów także różnorodnością zabytków architektonicznych. W mieście odnajdziemy budynki reprezentujące neogotyk, neorenesans, neobarok, a nawet klasycyzm czy eklektyzm. Początki Bielska-Białej sięgają XIII wieku, więc Stare Miasto pamięta czasy średniowiecza, co jest dużą atrakcją dla osób wrażliwych na piękno architektury. Do największych zabytków miasta zaliczyć można zamek książąt Sułkowskich, Dwór Lipnicki, Katedrę św. Mikołaja, Dworzec Główny PKP oraz ratusz miejski. Bielsko-Biała posiada także w swej ofercie liczne wystawy w Muzeum oraz Domu Tkacza. Prężnie działa także Teatr Narodowy. Niezwykłą i jedyną w Polsce atrakcją jest pomnik Marcina Lutra znajdujący się w pobliżu ewangelickiego Kościoła Zbawiciela. Na uwagę zasługuje także ambona w kształcie łodzi św. Piotra w Kościele Opatrzności Bożej.

Licencja: Creative Commons