Popularne dziś słowo SPA, to skrót łacińskiego “sanus per aquam”, oznaczające “zdrowie przez wodę”. I nie jest to przesadą, bowiem zdrowie możemy odzyskać kąpiąc się w wodach ze źródeł geotermalnych. Z takich wód możemy korzystać w licznych resortach SPA.

Data dodania: 2020-02-13

Wyświetleń: 419

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Baseny termalne w Polsce

Korzyści z kąpieli termalnych

 Podczas kąpieli różnorodne pierwiastki i minerały dostają się do naszego organizmu  przez skórę, czyli nasz największy organ. Już pierwsze 5 - 10 minut przebywania w wodzie termalnej przynosi relaks i odprężenie, wysoka temperatura wody powoduje rozszerzeniem naczyń krwionośnych, co obniża ciśnienie krwi i zmniejsza napięcie w mięśniowe, umożliwiając łatwe dotarcie mikroelementów do poszczególnych organów. W zależności od rodzaju przeważających minerałów wody łagodzą schorzenia między innymi układu kostno- mięśniowego, sercowo- naczyniowego czy nerwowego. Poprawiają także stan naszej skóry, regulują gospodarkę hormonalną, poprawiają przemianę materii i łagodzą bóle różnego pochodzenia. 

Z basenów termalnych mogą korzystać osoby w różnym wieku. Kąpiele są także polecane osobom zdrowym, jako element przeciwdziałania wszelkim chorobom cywilizacyjnym oraz negatywnym skutkom stresu, podnoszenia odporności i ogólnej witalności organizmu. 

 Rodzaje wód termalnych

W składzie wód znajdziemy wysokie stężenie minerałów o różnych proporcjach, dlatego kąpiele w nich są nie tylko bardzo przyjemne, ale także mają korzystne działanie na wiele schorzeń. Wody termalne są powszechnie stosowane w uzdrowiskach, do różnych celów leczniczych. Pomagają one łagodzić przebieg niemal każdej choroby, skracać okres powrotu do zdrowia oraz zapobiegać chorobom w przyszłości. Poniżej znajduje się lista niektórych rodzajów wód geotermalnych wraz z ich korzyściami dla organizmu.

Baseny termalne w Polsce - gdzie najlepiej się wybrać?

W Polsce znajdziemy wiele obiektów posiadających baseny z wodą geotermalną, które potocznie nazywa się basenami termalnymi. Istnieją dwa główne typy przeznaczenia takich resortów: lecznicze i rekreacyjne. Resorty medyczne to miejsca przeznaczone głównie dla osób dorosłych, cierpiących na różne schorzenia, lub wymagających rekonwalescencji z różnych powodów. Sanatoria wyposażone w SPA mają wiele zalet, włączając właściwości terapeutyczne przebadanej wody geotermalnej, otoczenie blisko natury oraz możliwość skorzystania z innych zabiegów leczniczych. Rekreacyjne baseny termalne to zwykle aquaparki, są dobrym wyborem na rodzinny wypad, ponieważ w obiektach często znajdują się wyznaczone strefy dla dzieci, połączone z różnymi atrakcjami takimi jak zjeżdżalnie. Wiele z nich posiada także wydzieloną przestrzeń wellness ze strefą ciszy tylko dla dorosłych, jest to więc, doskonały kierunek dla par szukających spokoju i relaksu.

Twoje domowe SPA

 Jeśli akurat nie możesz skorzystać z kąpieli w basenach z wodą geotermalną a potrzebujesz relaksu i wytchnienia w domowym zaciszu, możesz wypróbować kosmetyki zawierające wodę termalną, solankę lub inne składniki mineralne pochodzące z wód. Producenci kosmetyków oferują różnego rodzaju kremy, balsamy do ciała, żele do kąpieli czy szampony wzbogacone wodą termalną, peelingi solne i emulsje peelingujące z dodatkiem wód termalnych, morskich czy morskiego błota, sole do kąpieli pochodzące ze źródeł geotermalnych i wiele innych. Ich stosowanie nie da takich samych efektów jak kąpiele termalne, są jednak wielce wskazane do stosowania w formie domowych zabiegów relaksujących, redukujących skutki stresu i poprawiających wygląd. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena