Tropie to wieś i sołectwo położone w woj. małopolskim, pow. nowosądeckim nad Jeziorem Czchowskim. Z czego może słynąć Tropie? Na kilkunastrometrowej skale wznosi się niewielki romański kościółek. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Polsce, ufundowana w XI wieku przez Kazimierza Odnowiciela, miejsce pielgrzymowania nie tylko Polaków ale także Węgrów i Słowaków. Tysiące lat temu nad Dunajcem mieszkał pierwszy polski święty i jeden z największych chrześcijańskich ascetów. Święty Świerad (zwany także Andrzejem) żył na przełomie X i XI wieku. Historia jego życia jest do dziś owiana wieloma tajemnicami, lecz dokumenty historyczne potwierdzaja jego istnienie. Według legendy życie Świerada było tak pełne trudów i umartwień, że nawet drzewo, pod którym sypiał, ulitowało się na nim i pękło by dać mu schronienie w swoim wnętrzu. Święty Świerad jest także nazwany patronem nawróconych złoczyńców zbójników. W Tropiu nad Dunajcem Św. Świerad wiódł życie pustelnika.
Wiele wskazuje na to, że pierwotną nazwą Tropia był Zawrót, wprawdzie jej zapis, chyba pierwszy, znany jest dopiero z dokumentu z roku 1531. W języku parafian i mieszkańców nazwa Zawrót ciągle była żywa, o czym świadczą najdawniejsze księgi metrykalne prowadzone od roku 1616. Nazwa Zawrót była głęboko zakorzeniona wśród ludności. Nazwa Tropie jest póżniejsza i prawdopodobnie obcego pochodzenia. Dzieje pierwotnego Tropia, do roku 1624 - to interesujące dzieje wsi położonej przy skalistym zakolu Dunajca po obu jego brzegach, ściśle związane z kościołem Św. Świerada na prawym i z zamkiem Tropsztynem na Zawrocie - na lewym brzegu.
Tak więc chlubą Tropia jest sławny rodak Święty Świerad, romański kościółek św. Świerada i Benedykta oraz całe ich sanktuarium.