Kiedy idzie zima, dobrze jest pomarzyć o letnich wyprawach. Taki, kiedy na plecy ładuje się namioty turystyczne, a przed oczyma widać tylko drogę. Oto pięć miejsc, w które warto wybrać się z namiotem.

Data dodania: 2015-08-30

Wyświetleń: 2296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 miejsc dla miłośników urbexu, gdzie warto jechać z namiotem

Od czego zaczynać planowanie wyprawy z namiotem? Oczywiście – od wyboru kierunku, w którym się podąży. Jak wybierać kierunek? Ważne, żeby widoki były atrakcyjne, ludzie przyjaźni, a ceny umiarkowane. Być może ciekawym rozwiązaniem będzie urban exploration, czyli zwiedzanie miejsc opuszczonych.

1. Wybrzeże Bałtyku

Pisząc o wybrzeżu Bałtyku nie mamy na myśli ruchliwych i zatkanych miejsc, do których przyjeżdżają turyści z całego kraju. Tak zwane kurorty to turystyka w najgorszym wydaniu. Jednak polskie wybrzeże jest na tyle długie, że można tam znaleźć miejsca spokojne i nieco odizolowane od hałasu i smrodu ryby smażonej na zeszłorocznym oleju.
Przykład? Okolice Karwieńskich Błot, gdzie można tanio rozstawiać namioty turystyczne i gdzie ciągle jeszcze jest spokój. Wprawdzie pobliskie Dębki to już „kurort” pełną gębą, jednak w okolicy można znaleźć ładne i spokojne miejsce. Warto, bo wrażeń na pustej, bałtyckiej plaży nie zastąpią wycieczki do ciepłych krajów. Dla fanów urbexu godne polecenia będę wszelkie opuszczone bunkry po II wojnie światowej.

2. Norwegia

Ma wiele zalet. Dla turystów, którzy zabierają ze sobą namioty turystyczne jedna jest szczególnie ważna – w kraju fiordów można biwakować w każdym miejscu, byleby w zgodzie z obowiązującymi tam przepisami. To ważne, ponieważ poza tym Norwegia jest krajem bardzo drogim.
Nadrabia to jednak wtedy, gdy przychodzi do oglądania widoków. Fiordy, góry i małe wioski, głębokie zatoki morskie, miejsca opuszczone i puste lasy – to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie można poczuć prawdziwą naturę. O ile oczywiście trzyma się z daleka od dużych miast.

3. Kornwalia

Brytyjskie pola biwakowe nie cieszą się dobrą opinią. Mimo to warto wybrać się do Kornwalii. Miejsc, w których można rozstawić namioty turystyczne jest tam sporo, pięknych widoków jeszcze więcej.
Jeszce niedawno Kornwalia była miejscem urban exploration. Także dlatego, że jest krainą, w której panuje klimat dość różny od typowego dla wysp. Momentami przypomina nieco śródziemnomorski.

4. Liguria

Każdy był kiedyś na wczasach we Włoszech. Ostatnio modna jest Toskania. Liguria leży tuż obok – to długi region na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Najbardziej znanymi miejscowościami są Genua i La Spezia. Warto jednak poszukać mniejszych miasteczek położonych malowniczo na skalistym wybrzeżu, gdyż często natrafić można na małe zapomniane budynki.
Warto wybrać się na słynną Cinque Terrę, w okolicy Pontovenere. To pięć malowniczych miejscowości znajdujących się na liście Unesco. Czy będzie gdzie rozstawić namioty turystyczne? Włosi lubią kempingi, nie powinno być z tym problemu.

5. Bretania

To najdalej na zachód wysunięty region we Francji. Uznawany na przemysłowy, jednakbogaty także w atrakcje turystyczne, w tym miejsca dla miłośników urbexu. Zwłaszcza wybrzeże obfituje w formacje skalne, które malowniczo rozkładają się nad Atlantykiem.
Warto pamiętać także o tym, że w Bretanii znajdują się liczne zabytki architektury, z Rennes i Mont Saint-Michel na czele. Do Bretanii wyjeżdżają liczni turyści z Paryża i okolic, także pod tym względem wszystko powinno być na wysokim poziomie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena