Rodzinie, najbliższemu otoczeniu, a nawet samej osobie chorej może być bardzo trudno rozpoznać moment, w którym kończy się “zwykłe” zapominanie, problemy z koncentracją oraz nieuwaga, a zaczynają się wczesne objawy choroby, która dotyka całej rodziny – choroby Alzheimera.

Data dodania: 2015-09-22

Wyświetleń: 3820

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie ignoruj objawów Alzheimera

Choroba Alzheimera jest niezwykle trudną chorobą – dotyczy to i osoby chorej, jak i dla całej rodziny oraz opiekunów. Pierwsze symptomy choroby mogą być mylone z objawami, które są raczej “normalne” dla osób w starszym wieku, w końcu pamięć ma prawo się pogorszyć z wiekiem, mogą wkraść się małe problemy z koncentracją, czy też nieuwaga.

Niestety czasem takie symptomy to nie oznaka wieku, lecz poważnej choroby, jaką jest Alzheimer. Dość często jest tak, że dopiero niecodzienna sytuacja, taka jak na przykład zalanie łazienki, czy schowanie domowego przedmiotu w zupełnie nie pasujące miejsce, jak na przykład schowanie rękawiczek do kuchennej szafki, uświadamia nam, że dzieje się coś niedobrego, a te zachowania, które kładliśmy na karb wieku mogą oznaczać coś dużo bardziej poważnego.

Jak więc rozpoznać objawy starzenia się od objawów choroby Alzheimera? Poniżej przedstawione zostały pierwsze objawy choroby, które mogą nam pomóc w rozpoznaniu Alzheimera.

  • Zapominanie. Zapominanie to polega na nie możności przypomnienia sobie o rzeczach, które wydarzyły się niedawno, często jest to pytanie o to samo po kilka razy, mimo tego, że odpowiedź otrzymało się chwilę wcześniej.
  • Komunikacja zaczyna stwarzać problemy. Osoba chora może mieć problem w przypomnieniu sobie słów, które używane są na codzień, może mieć trudności w nazywaniu przedmiotów – jak na przykład problem z przypomnieniem sobie słów takich, jak “czajnik”, “widelec‘, zamiast tego próbując sobie przypomnieć może mówić “no to, to” lub pokazywać dany przedmiot palcem. Oprócz tego na objawem choroby Alzheimera mogą być trudności w zrozumieniu, co mówimy i w sensownym odpowiadaniu na nasze pytania.
  • Przenoszenie rzeczy z miejsca na miejsce, często chowanie ich tam, gdzie one zupełnie nie pasują (tak jak wspomniane wcześniej rękawiczki w kuchennej szafce), roztargnienie i obniżenie koncentracji.
  • Trudności w odnalezieniu się, problemy z orientacją. Osoby chore mogą stracić orientacje nawet w miejscach, które są im dobrze znane, bo chodzą tamtędy każdego dnia, na przykład droga z mieszkania do osiedlowego sklepu. Mogą mieć problem z odnalezieniem właściwej drogi mimo tego, że wielokrotnie już ją pokonywały.
  • Rutynowe czynności, które wykonuje się codziennie, takie jak na przykład kąpiel, sprzątanie mogą stać się problemem. Mogą pojawić się trudności między innymi w takich czynnościach, jak obsługa telefonu, pralki, a także z zachowywaniem higieny.
  • Utrata napędu, brak zainteresowania pracą, hobby, które kiedyś były dla danej osoby bardzo ważnym elementem i na który poświęcała dużo czasu i uwagi. Charakter może się zmieniać. Osoba chora może stać się bardziej nieufna, nadpobudliwa, może często chodzić poddenerwowana Mogą również wystąpić wahania nastroju.

Opieka nad osobą z Alzheimerem jest bardzo trudna i wymagająca. Koniecznie jest zaakceptowanie chorego takim jaki jest i pamiętanie, że jego zmiana w zachowaniu, w jego przyzwyczajeniach, przestawianie rzeczy, to nie jego wina – to wina choroby! Pamiętajmy o tym, że oprócz leków, potrzebny jest nam cały magazyn cierpliwości, wsparcia, energii, zrozumienia i co najważniejsze… miłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena