Beskid Mały, to część pasma górskiego Beskidów. Tutaj, posród ciszy w około otaczających lasów i gór możemy znaleźć miejsce dla prawdziwego relaksu. Możemy rozkoszować się naturą, poszerzyć historyczną wiedzę, a do tego wszystkiego pokosztować potraw kuchni regionalnej.

Data dodania: 2011-04-03

Wyświetleń: 2549

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Beskid Mały- Kocierz   

Zbliża się sezon urlopowy, czas odpoczynku I relaksu. Szacujemy budżet domowy, przeliczamy ile możemy wydać pieniędzy na wakacje, urlop, na przyjemności.
Z danych statystycznych wynika,że zdecydowana większosć Polaków poszukuje ofert, które nie pochłoną nie wiadomo jakich sum pieniędzy, mało tego, pozostanie nam jeszcze coś na drobne wydatki podczas urlopu. 

Zatrzymajmy sie przez chwilę przy ofertach krajowych. Warto polecić odwiedzenie części pasma Beskidów, a konkretnie Beskidu Małego.
Jest to pasmo górskie w Polsce, stanowiące część Beskidów Zachodnich, mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10 km.
Granice Beskidu Małego wytyczają:
na północy - Pogórze Śląskie,
na wschodzie - dolina rzeki Skawy wraz z jej orograficznie lewobrzeżnymi dopływami: Tarnawką i Krzeszówką,
na południu - droga nr 945 Żywiec-Sucha Beskidzka i Pasmem Pewelskim (zwanym też Pasemkiem Pewelsko-Ślemieńskim) - czasem zaliczanym do Beskidu Małego,
na zachodzie - obniżenie terenu zwane Bramą Wilkowicką z płynącą tam rzeką Białą.
Przełom rzeki Soły (utworzony przez erozję wsteczną prawobrzeżnego dopływu Wisły, który wypływał niegdyś w okolicy Porąbki), dzieli Beskid Mały na część zachodnią i wschodnią (tzw. Beskid Andrychowski). W rejonie przełomu Soły wybudowano trzy zapory wodne: w Czańcu, Tresnej i Porąbce.

Beskid Mały ma urozmaicona rzeźbę terenu, główny grzbiet i jego odnogi głęboko wcinają się w doliny rzeczne, zbocza są strome (czasem przekraczają nachylenie 30 stopni), deniwelacje przekraczają 500 m. Występują małe jaskinie, schrony, baszty i ostańce skalne.
Ważniejsze miejscowości w Beskidzie Małym to: Andrychów, Kęty, Miedzybrodzie Bialskie, Porąbka.
Tutaj znajduje się mało znana z nazwy Przełęcz Kocierska. Lasy, szlaki turystyczne oraz inne atrakcje tego region zachęcają do zaplanowania urlopu w tym malowniczym miejscu.
Przełęcz Kocierska - 718 m, stanowi najniższy punkt w głównym grzbiecie Beskidu Andrychowskiego (wschodnia część Beskidu Małego), zbiegają się tutaj grzbiety: Bukowskiego Gronia, Kocierza, Potrójnej (Czarny Groń).

Przez przełęcz biegnie droga z Andrychowa do Żywca. Dawniej biegł tędy szlak kupiecki na Węgry i stał drewniany zajazd (spłonął w 1908 r.). W XVIII w. drogę przekształcono w Gościniec Kocierski - najstarszą drogę w Polsce o bitej nawierzchni.
Obecnie Przełęcz jest węzłem szlaków turystycznych:
szlak zielony - biegnący z Porąbki, przez Palenice, Bukowski Groń do osiedla Gibasy i dalej do Krzeszowa
szlak czerwony - biegnący z Leskowca, przez Madahore, Potrójną (Czarny Groń), Żar, Chrobaczą Łąkę do Bielska.

Co warto zobaczyć I zwiedzić? 
Zamek Wołek – ruiny tego średniowiecznego zamku na stokach Bujakowskiego Gronia (Beskid Mały) położone są na lewym brzegu rzeki Soły.
A kiedy już bedziemy zmęczeni podróżowaniem, koniecznie trzeba odpocząć w podwojach ośrodka konferencyjno- wypoczynkowego Kocierz. Tutaj znajdziesz domową atmosfere, miłą obsługę, miejsce do prawdziwego relaksu ( basen wewnątrz, aqua park, park linowy itp.) i spróbujesz potraw przygotowanych przez mistrzów kuchni polskiej.
Jeśli zabierzesz ze sobą małe dzieci, nie obawiaj się, że nie będziesz miał im co zaoferować. Przy ośrodku Kocierz znajduje się plac zabaw dla dzieci, a niedaleko tego miejsca jest wspaniały Park miniatur w Inwałdzie.
To jedyne miejsce, w którym możliwa jest podróż dookoła świata w ciągu jednego dnia. Potrzebne jest tylko kilka minut by przekroczyć granicę.
Miejsca te są naprawdę godne polecenia.

http://www.kocierz.pl/
http://www.parkminiatur.com/

Krzysztof A.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena