Pomimo że Zakopane nie jest dużym miastem (liczba stałych mieszkańców nie przekracza 30 tysięcy), dzieli się na prawie 20 dzielnic. W niniejszym tekście postaram się pokrótce przybliżyć kilka z nich.

Data dodania: 2013-07-25

Wyświetleń: 9471

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzielnice Zakopanego
  •     Centrum

Tej części Zakopanego nikomu nie trzeba przedstawiać. Znajdują się tu między innymi znane i lubiane przez turystów Krupówki. Poza licznymi restauracjami, karczmami, kawiarniami i klubami w centrum Zakopanego znajdziemy również wiele ciekawych atrakcji – między innymi gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, Miejską Galerię Sztuki, liczne zabytki architektury w stylu zakopiańskim i pomniki. Centrum Zakopanego jest odpowiednim miejscem dla turystów nastawionych na rozrywkę i nocne imprezowanie.

  •     Skibkówki

Skibkówki położone są w południowo-zachodniej części Zakopanego. Jest to cicha okolica, odpowiednia dla osób ceniących sobie spokój. Atutem dzielnicy jest bliskość spacerowej Ścieżki pod Reglami oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego – w niewielkiej odległości znajdują się wejścia do tatrzańskich dolin. Z najbliżej położonej doliny – Strążyskiej – można wybrać się na wycieczkę między innymi na Sarnią Skałę oraz Giewont.

  •     Krzeptówki

Krzeptówki to dzielnica położona w południowo-zachodniej części Zakopanego, ciągnąca się wzdłuż ul. Krzeptówki. Ciekawymi obiektami do zobaczenia w tej dzielnicy są Sanktuarium MB Fatimskiej oraz chałupa legendarnego górala – Sabały. Z Krzeptówek szybko dojdziemy do TPN – między innymi do Doliny Małej Łąki (i dalej między innymi na Giewont lub Czerwone Wierchy)

  •     Jaszczurówka

Jaszczurówka jest dzielnicą położoną w południowo-wschodniej części Zakopanego. Najważniejszym zabytkiem tej części miasta jest Kaplica na Jaszczurówce wybudowana wg projektu Stanisława Witkiewicza w pierwszych latach XX wieku. Miłośnicy białego szaleństwa mogą poszusować na stoku Nosal, a piechurzy pójść na wycieczkę do Doliny Olczyskiej (i dalej na Kopieniec, Nosal lub Halę Gąsienicową).

  •     Antałówka

Dzielnica Antałówka jest położona na wzgórzu o tej samej nazwie, na wysokości 940 m n.p.m. Jest to zabytkowa część miasta – stoi w niej wiele zabytkowych, zakopiańskich willi (między innymi willa „Witkiewiczówka” czy „Śmigło”). Z Antałówki rozciąga się piękny widok na panoramę Tatr, a  zimą funkcjonuje tu wyciąg narciarski.

  •     Olcza

Olcza jest rozległą dzielnicą położoną we wschodniej części Zakopanego. Jest to miejsce spokojne, leżące w oddaleniu od zgiełku Krupówek i Centrum Zakopanego. Ciekawostką dzielnicy jest Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik.

  •     Toporowa Cyrhla

Toporowa Cyrhla jest najwyżej położoną i najdalej na wschód wysuniętą częścią Zakopanego, znajdującą się tuż przy wjeździe do miasta od strony Morskiego Oka i Bukowiny Tatrzańskiej. Z Cyrhli biegnie zielony szlak turystyczny na Polanę Kopieniec i Psią Trawkę. Jest to dobre miejsce wypadowe w góry.

  •     Harenda

Harenda jest najdalej na północny zachód wysuniętą dzielnicą Zakopanego. Głównymi zabytkami dzielnicy są zabytkowy drewniany kościół z XV w. oraz Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza. Miłośnicy białego szaleństwa mogą pojeździć w dobrze przygotowanym kompleksie narciarskim „Harenda”.

  •     Gubałówka

Dzielnicę Gubałówka tworzą zabudowania rozmieszczone na rozległych stokach pasma Gubałowskiego. Niewątpliwym atutem tego miejsca jest fenomenalny widok na Tatry, a także liczne atrakcje usytułowane na szczycie Gubałówki (restauracje, park linkowy, wypożyczalnia quadów, tyrolka itd.). Świetne miejsce na wypoczynek z dziećmi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena