Stałym punktem programu w Paryżu jest zwiedzanie wieży Eiffel. Jeśli mamy w kieszeni od 4 do 13 € (w zależności czy jesteśmy turystami indywidualnymi czy w grupie, czy wchodzimy schodami czy jedziemy windą na sam szczyt) warto tam być!

Data dodania: 2011-03-25

Wyświetleń: 2032

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na wstępie rzecz podstawowa: w różnych artykułach internetowych znalazłam kilka różnych pisowni. Polacy też wymawiają różnie: wieża Ajfla, Ejfla. A po francusku, poprawnie jest tak: Tour Eiffel [tur efel].

Zacznijmy od małej dawki historii: wieża ma 121 lat. Została skonstruowana przez Gustawa Eiffel w 1889 przy okazji Światowej Ekspozycji, w setną rocznicę Rewolucji francuskiej. Budowano ja 2 lata i 2 miesiące. Wówczas była obrazem geniuszu techniki i surowej, urbanistycznej architektury. Jej „żywot” zaplanowano na ok. 20 lat, ale została obroniona i stoi do dziś. W latach 80, wieża Eiffel przeszła gruntowny remont, aby móc przyjmować coraz to liczniejszych zwiedzających.

Teraz wieża przyjmuje ok. 7 milionów turystów rocznie i jest postrzegana na świecie jako symbol Francji. Jest też najczęściej odwiedzanym obiektem na świecie.

Popatrzmy na wieżę w liczbach:

a/ wysokość: 324 m

b/ waga: 7 300 ton (konstrukcja metalowa)

c/ stopnie: 18 000 szt.

d/ oświetlenie: 20 000 żarówek

A teraz zwiedzimy kolejne piętra wieży Eiffel:

Parter – tutaj znajdziemy informację turystyczną; biuro poczty, aby nadać kartę z Paryża z pieczątką wieży Eiffel; butiki z pamiątkami; bankomat, bufet i całą maszynerię napędzającą windy (jeszcze z 1899 r.)

1 piętro – idealne, aby sobie pospacerować i poczuć atmosferę wieży, to tutaj przewodnicy zatrzymują się, aby opowiedzieć historię wieży. Tutaj znajdziemy ekspozycję dot. historii wieży; stoły panoramiczne; kawałek schodów „ślimakowych” po których Gustaw Eiffel wchodził na sam szczyt wieży.

2 piętro – to wymarzone miejsce na robienie zdjęć i filmowanie. Stąd bierzemy windę oszkloną na sam szczyt. A do tego miejsca też możemy przyjechać jedną z 5 wind z dołu, albo wejść schodami (704 stopnie !). Na tym piętrze jest tez restauracja Juliusza Verne’a i fajne witryny animowane, które przedstawiają funkcjonowanie wieży.

Szczyt – serwuje widok zapierający dech w piersiach ! Na dwóch poziomach (otwarty i zamknięty) można oglądać panoramę Paryża aż do 23 godz. Tutaj można zwiedzić biuro Gustawa Eiffel, a także wypić lampkę szampana w bar à champagne (wydatek 10-15 €).

A po takiej dawce emocji można odpocząć na trawniku koło wieży i znów podziwiać jej rozmach. Warto wybrac sie tam wieczorem, kiedy wieża jest oświetlona. Widok niezapomniany !

Licencja: Creative Commons
0 Ocena