Na naszej planecie można wyróżnić siedem kontynentów. Są to: Azja, Afryka, Europa, Australia, Antarktyda, Ameryka Północna oraz Ameryka Południowa. Największym spośród wszystkich nich bez najmniejszego wątpienia jest Azja. 

Data dodania: 2019-07-22

Wyświetleń: 843

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kontynent ten jest bardzo często określanym kontynentem pełnym kontrastów. Spotyka się na nim ogromne bogactwo z niewyobrażalną biedą. Nowoczesny rozwój technologiczny z totalnym zacofaniem. Kraje otwarte jak i te zupełnie zamknięte. Kontynent azjatycki fascynuje coraz szersze grupy ludzi. Również coraz więcej Polaków odwiedza ten kontynent, zarówno w celach turystycznych jak i zarobkowych. Planując wycieczkę do Azji warto zadbać o wcześniejszą rezerwację biletów lotniczych. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Z największych lotnisk w Polsce są bezpośrednie loty do krajów azjatyckich.

Azja - informacje podstawowe

Wielkość kontynentu - Azja to największy kontynent na kuli ziemskiej. Jej powierzchnia zajmuje ponad 44, 5 miliona kilometrów kwadratowych. Jest to prawie jedna trzecia wszystkich powierzchni lądowych na naszej planecie.

Położenie geograficzne - Jeżeli chodzi o położenie geograficzne, to Azja sąsiaduje od zachodu z Europą. Niektórzy uznają w ogóle Europę i Azję za jednej kontynent, euroazjatycki. Wśród pozostałych sąsiadów azjatyckiego giganta wymienić można Afrykę, Australię, Pacyfik czy Ocean Indyjski.

Więcej informacji o Azji znajdziesz tutaj.

Liczba ludności - Kontynent azjatycki to także prawdziwa potęga jeżeli chodzi o ilość mieszkańców. Azja to najbardziej zaludniony spośród wszystkich kontynentów. Na jej terenie mieszka około 4, 5 miliarda ludności. Jest to zdecydowanie ponad połowa mieszkańców całego globu.

Najbardziej charakterystyczne miejsca na kontynencie - W Azji, podobnie jak i na innych kontynentach, nie brakuje charakterystycznych punktów, które są rozpoznawalne na całym świecie. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby o Przylądku Czeluskina, który jest najbardziej wysuniętym na północ azjatyckim przyczółkiem. Najbardziej na południu znajduje się przylądek Piai. Ostatnim miejscem wysuniętym na zachód jest przylądek Baba, a na wschód przylądek Dzieżniowa.

Azja - ciekawostki

Liczba krajów - Azja słynie z tego, że na jej terytorium są położone jedne z największych państw na świecie. Jednak informacji o azjatyckich państwach nie można ograniczać tylko do Chin. W sumie na kontynencie azjatyckim znajduje się 48 krajów. Dwa spośród nich, a mianowicie Rosja oraz Turcja położone są nie tylko na kontynencie azjatyckim, ale również i na kontynencie europejskim.

Mikro rekord - Azja znana jest z dużych państw, a także z gęsto zaludnionych miast. Mało kto natomiast wie, że najmniejszym krajem jaki jest położony w Azji są wyspiarskie Malediwy uznawane także za jedno z najmniejszych państw na całym świecie.

Rzeka Jangcy - Żółta rzeka płynąca przez terytorium Chin, to trzecia pod względem wielkości rzeka na naszym globie. Dłuższe on niej są jedynie Nil oraz Amazonka. Długość tej rzeki to ponad sześć tysięcy kilometrów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena