Nowe badanie przeprowadzone przez znaną platformę zakupową wykazały, że 78% respondentów kupuje nową parę trampek przynajmniej raz w roku. Rozmawialiśmy z szewcem z Kopenhagi, miejsca gdzie kultywuje się szewskie tradycje, aby określić najbardziej zrównoważony wybór przy zakupie butów zapewniających długowieczność: trampki czy skórzane?

Data dodania: 2020-09-02

Wyświetleń: 738

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sneakersy czy skórzane buty? Które posłużą lepiej przez 10 lat?

Sneakersy już od dekady wyznaczają trendy na rynku obuwniczym, stając się nie tylko symbolem mody ulicznej, ale też ulubionym dodatkiem do casualowych stylizacji. Coraz więcej ludzi stawia na wygodę i kupuje je także na odświętne okazje. W ankiecie dotyczącej nawyków użytkowania i kupowania butów, aż 87% respondentów stwierdziło, że nosi sneakersy na co dzień: 25% twierdziło, że kupuje je raz w roku, a 53% kupuje nową parę co najmniej dwa razy w roku. Nasuwa się pytanie, czy takie obuwie mogłoby posłużyć nam dłużej i jak jego jakość wypada na tle klasycznych skórzanych butów?

Od dobrej po tragiczną: jak zmieniła się jakość obuwia w ciągu ostatniej dekady

Aby lepiej zrozumieć różnicę między trampkami a skórzanymi butami, porównując zarówno ich koszt jak i trwałość, skonsultowaliśmy się z ekspertem, panem Allanem, który od 42 lat pracuje jako szewc w Kopenhadze. Zwrócił uwagę na wyraźną zmianę w branży: „Teraz ludzie noszą tylko trampki”, mówi i zaznacza, że ​​przemysł obuwia skórzanego również ogromnie się zmienił: „Praca się nie zmieniła, jednak buty tak. I to niestety na gorsze. Kiedyś produkowano obuwie na dekady, dziś jakość jest fatalna; buty pękają teraz łatwiej, ponieważ skóra nie jest tak dobra, jak wcześniej. Szwy obuwia także nie są staranne, zwykle wykonane są zbyt szybko i mało precyzyjnie” - podkreśla.

Koszty utrzymania: skóra vs trampki

Materiały organiczne, takie jak skóra, wymagają nieco więcej pielęgnacji, na przykład polerowania, woskowania, wymiany sznurowadeł lub naprawy obcasów i podeszw. Utrzymanie pary tenisówek często ogranicza się tylko do wymiany sznurówek, klejenia lub szycia uszkodzonych części. To, jak często buty wymagają naprawy, zależy od tego, jak często są noszone. Istnieją jednak pewne przybliżone szacunki, które można wziąć pod uwagę: roczna konserwacja pary tenisówek wynosi - według naszego eksperta - około 35 zł, podczas gdy roczne utrzymanie pary skórzanych butów może wahać się między 30 zł (polerowanie) do 260 zł lub więcej (nowe podeszwy, zelówki, fleki, woskowanie).

Dlaczego skórzane buty będą Cię kosztować mniej i jak je wybrać:

Zapytaliśmy naszego eksperta, Pana Allana, ile kosztuje para skórzanych butów, jeśli mają one służyć latami: „Jeśli kupujesz skórzane buty za około 350 zł i więcej, możesz spodziewać się przyzwoitej jakości. W przypadku butów skórzanych dobrą wskazówką jest sprawdzenie, jak dobrze wykonane są szwy. Ogólnie rzecz biorąc, skórzane podeszwy są również najlepszym wyborem, ponieważ nie zużywają się tak łatwo, jak syntetyczne. Będą cię jednak kosztować trochę więcej, ale za to wytrzymają dłużej”. Odpowiednio konserwowana para skórzanych butów wysokiej jakości może wytrzymać nawet 15–20 lat. Średnia cena pary sneakersów najpopularniejszych marek to około 280 zł. Jednak trampki, jeśli nosisz je często lub codziennie, nie wytrzymają dłużej niż pół roku do roku. Dlatego w ShopAlike przyjrzeliśmy się dokładniej średnim kosztom wyboru trampek w porównaniu do butów skórzanych na przestrzeni 10 lat:

plsneakersvsleather_data_3

Platforma zakupowa porównała łączną kwotę wydaną na sneakersy oraz na skórzane buty przez okres 10 lat. W obliczeniach uwzględniono średni roczny koszt utrzymania: 35 zł w przypadku sneakersów i 260 zł dla skórzanych butów. Obliczenia uwzględniają również, że kupując więcej niż jedną parę butów rocznie (trampki lub buty skórzane), będziesz je nosić rzadziej, a co za tym idzie potrzeba konserwacji będzie mniejsza niż przy codziennym noszeniu. Koszt corocznego utrzymania jest zatem taki sam, rozłożony na ilość noszonych butów. Badanie wykazało, że jeśli kupujesz jedną parę sneakersów rocznie, po 10 latach będzie cię to kosztować 3150 zł. Dwie pary rocznie kosztują po 10 latach 5950 zł, a jedna para dobrze utrzymanych skórzanych butów - 2380 zł. Dwie pary skórzanych butów będą kosztować po 10 latach tylko trochę więcej - 3230 zł. Oznacza to również, że nawet dwie pary dobrych skórzanych butów (w tym koszty utrzymania) mają większą trwałość niż 10 par trampek - a jednocześnie kosztują prawie tyle samo. Natomiast jeśli kupujemy po 2 pary butów sportowych rocznie, wtedy różnica jest znacząca. Wyniki badania zdecydowanie sugerują, że jakość produktu ma znaczenie zarówno jeśli chodzi o aspekt finansowy jak i kwestię zrównoważonych zakupów. W obliczu dzisiejszych zmian na świecie i degradacji środowiska powinniśmy stale mieć na uwadze wszystkie koszty wytworzenia naszych produktów oraz ich wpływ na naszą planetę. W tym wypadku bardziej ekologicznym wyborem będą skórzane buty kupowane co 5 lat, niż nowe sneakersy co roku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena