Tłusty czwartek, zapusty, miętopus lub ostatki - pod różnymi nazwami w różnych regionach Polski, ale chodzi o ostatni czwartek przed Popielcem. Kiedyś od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej, urządzano huczne biesiady, jedzono pieczone mięso i pito wódkę. Dziś pozostałością po tych ucztach jest jedynie tłusty czwartek i słodki pączek.
Tradycja
Tradycja ta wywodzi się z Małopolski z przełomu XVI- XVII w. Według legendy, to z okazji śmierci nielubianego wójta Combera krakowscy mieszczanie, zorganizowali wielki bal. Do dziś tłusty czwartek w tym regionie określany jest nazwą "Combrowy". A w niektórych miejscowościach nadal praktykowane są dawne zwyczaje np. na wzór kolędników od domu do domu chodzi tzw. „zapust”, dziwacznie przystrojony konik w towarzystwie dwóch oryginalnie ubranych osobników, a wraz z nimi przychodzi dostatek i urodzaj.
Pączek Jako symbol tłustego czwartku pączek, pojawił się w XIX wieku. Oczywiście wcześniej pączki istniały – z tym, że były to kulki z ciasta chlebowego, smażone na smalcu i nadziewane słoniną. Swoje słodkie oblicze uzyskały dopiero w XVI wieku. Ich kształt i forma ewoluowała przez kolejne lata aż do znanej nam dzisiaj. W religijności ludowej pączki są potrawą o cechach zadusznych, poświęconą zmarłym. Ciasto symbolizować miało życie doczesne, a nadzienie było osłodzeniem pobytu w zaświatach i służyło uspokojeniu zmarłych.
Głównymi składnikami ciasta na pączki są mąka, cukier, drożdże i mleko, smaży się je w głębokim, wrzącym oleju. Zazwyczaj mają kaloryczne dodatki: nadzienie z marmolady, budyniu lub bitej śmietany, są polane lukrem, czekoladą bądź posypane cukrem pudrem. Niektórzy twierdzą, że w tłusty czwartek pączki nie dostarczają organizmowi żadnych kalorii, ale (niestety) nie jest to prawdą - wartość kaloryczna jednego pączka to około 300 kcal.
Więc racząc się pysznym ciastkiem, tak jak ja teraz, należy pamiętać, że aby spalić taką ilość kalorii, potrzeba:
- szybko biegać przez 30 minut- jeździć na rolkach przez pół godziny- ćwiczyć na siłowni przez 45 minut- pływać przez pół godziny - tańczyć przez godzinę - jeździć na łyżwach przez pół godziny - namiętnie całować się przez pół godziny - pisać na komputerze przez dwie godziny- myć okna przez 1 godzinę i 15 minut - leżeć przez cztery godziny
Mimo to, wszystkim czytelnikom życzymy smacznego!:)
Jajko, chociaż jest wartościowym źródłem wielu składników odżywczych, nie dostarcza dużej ilości wapnia w porównaniu z innymi produktami spożywczymi. Przeciętne jajko zawiera około 25 mg wapnia, co stanowi zaledwie niewielki ułamek dziennego zapotrzebowania organizmu dorosłej osoby, wynoszącego 1000 mg. Dla porównania, szklanka mleka dostarcza około 300 mg tego minerału. Mimo to jajko jest istotnym źródłem innych składników, takich jak białko czy witamina D, które wspomagają zdrowie kości.