Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie. Każdemu z nas należy się solidny wypoczynek. Gdzie można zatem odpocząć i zregenerować siły do dalszej pracy? Odpowidź  znajdziesz poniżej. Zachęcam do czytania.

Data dodania: 2011-02-10

Wyświetleń: 7035

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons


Flaga_Polski
 NIE ZAPOMINAJMY JAKI  PIĘKNY JEST NASZ KRAJ !!


 Zamiast wydawać pieniądze na zagraniczne kurorty, pozwólmy Naszym Rodakom zarobić uczciwie na byt. Wspierając Nasze miejscowości turystyczne poprzez rezerwację miejsc pobytu, pomagamy utrzymać się na rynku wielu ludziom. Znajomość krajoznawstwa powinna być przekazywana z „pradziada na dziada”. W Polsce jest wiele tajemniczych, magicznych i bogatych w walory przyrodnicze, kulturowe czy lecznicze miejsc. Każdy odczuwa potrzebę wypoczynku, ucieczki od hałaśliwych miejsc, aby w ciszy i spokoju ducha zregenerować swój organizm do dalszej pracy.

Co mogłoby nas uleczyć?

Jeśli lekarstwa już zawodzą… to proponuje pojechać do Naszych Wyjątkowych Uzdrowisk. Czym mogą się wyróżniać od zagranicznych ?- odpowiedź jest prosta!- otóż tym, że to jest Nasze Polskie, jedyne w swoim rodzaju. Polska jest jednym z kilku krajów, które zostały bardzo hojnie obdarzone przez naturę naturalnymi zasobami leczniczymi.      
Uzdrowiska
to miejscowości, które wykorzystują odpowiedni klimat i warunki przyrodnicze do prowadzenia działalności leczniczej. Warunki, jakie musi spełniać dana miejscowość, aby mogła mieć nadany status uzdrowiska, określa i zatwierdza Minister Zdrowia.    

Jak działa leczenie klimatyczne i zdrojowe ?

Takie leczenia, to leczenia nazywane też fizykoterapeutycznymi. Polegają na doprowadzeniu do naszego ustroju przeróżnych postaci energii, zwanych potocznie bodźcami. Nasze organizmy reagują na bodźce pewnymi odczynami, tj. zmianami w przebiegu swoich procesów życiowych. Cały ten skomplikowany mechanizm wywołuje we wszystkich narządach i układach odpowiednie reakcje.      
W leczeniu zdrojowym bardzo ważną rolę odgrywają czynnik psychiczne takie jak:
- zmiana otoczenia,        
- spokój,       
- przerwa w pracy zawodowej,      
- regularne posiłki,      
- unormowany tryb życia,       
- racjonalna dieta,      
- poczucie bezpieczeństwa,      
 - stabilizacja psychiczna. 
oraz czynniki klimatyczne, takie jak:

-
częstotliwość nasłonecznienia w danej miejscowości,   
- czystość powietrza,
rodzaj i stopień jonizacji powietrza,    
- brak pyłu węglowego,  
 - zawartość wilgoci w powietrzu   
- odpowiednie ciśnienie
Taka zmiana klimatu służyć powinna nam w odzyskaniu zdrowia, lub złagodzeniu objawów chorobowych.Czynnikiem istotnym w wyborze  uzdrowiska jest klimat. Nie wszyscy mogą spędzać czas w górach, lub nad morzem. Dlatego decydując się na wyjazd do miejscowości uzdrowiskowej zastanówmy się czy akurat dobrze będziemy się tam czuć.

         Na terenie naszej ojczyzny położonych jest kilkadziesiąt miejscowości uzdrowiskowych usytuowanych w najpiękniejszych i niesamowicie atrakcyjnych regionach górskich i podgórskich Karpat i Sudetów, a także na peryferiach nizinnych, nad środkowym brzegiem naszej Wisły i rozmieszczonych wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Wszystkie regiony odznaczają się doskonałymi warunkami klimatycznymi, wzbogacone naturalnymi złożami wód mineralnych, gazów leczniczych a także zasoby borowiny.

uzdrowiska+PolskiMapka uzdrowisk. Źródło: Kruczek Z. Polska Geografia atrakcji turystycznych.


Działanie i rodzaje klimatu

Miejscowości nizinne - Klimat w takich miejscowościach najłagodniej pobudza pod względem bodźcowym. Charakteryzują się dużym zalesieniem, Temperatura i wilgotność powietrza są jednostajne, a ruchliwość powietrza znacznie mniejsza niż w górach czy nag morzem. Klimat ten sprzyja osobom z chorobami takimi jak:- zwyrodnienie mięśnia sercowego, - stwardnienie tętnic i rozedma płuc,- nadczynność tarczycy,- nerwice różnego typu,- wyczerpanie organizmu, oraz dzieciom wątłym i osobom po chorobach wyniszczających.

Miejscowości podgórskie i średnio górskie  - Klimat taki pobudza mniej lub więcej w zależności od warunków położenia - na stoku północnym lub południowym, w dolinie osłoniętej lub otwartej, w bliskim lub dalszym sąsiedztwie od szczytu. Takie otoczenie wpływa wzmacniająco na układ nerwowy. W tym klimacie leczy się wiekszość różnorodnych chorób przewlekłych.

Miejscowości górskie:
 To klimat wpływający ostro na nasze bodźce. U nas w Polsce nie występują zdrojowiska powyżej 800 m.n.p.m, ale niektóre miejscowości tj. Świeradów, Duszniki czy Żegiestów, wykazują takie cechy.

Miejscowości nadmorskie: 
 Wzdłuż pasu nadmorskiego rozciąga się wiele miejscowości uzdrowiskowych posiadających różne właściwości zapobiegawcze i lecznicze.  W małej odległości od morza, w lasach, powstają kurorty podobne klimatycznie do nizinno-leśnych o łagodnym działaniu. Klimat morski bardzo korzystnie wpływa na organizm. W takich miejscowościach leczy się głównie osoby z:- nieżytami dróg oddechowych,- ze skazą wysiękową,- z chorobami uczuleniowymi,- z zaburzeniami czynnościowymi układu pokarmowego i układu krazenia,- u dzieci o słabej odczynowości ustroju,- u rekonwalescentów po wyniszczających chorobach,- u osób wyczerpanych fizycznie i psychicznie.

Rok 2010 był rokiem ciężkim dla każdego z nas. Wyjeżdżajmy więcej w miejscowości uzdrowiskowe, a po skończonej kuracji i powrocie do domu, będziemy wypoczęci i radośni. Bo uśmiech to najlepsze pozdrowienie dla drugiego człowieka.

Część informacji zaczerpnięta ze strony: 

http://www.wodadlazdrowia.pl/pl/18960/0/Uzdrowiska_krajowe.html

Licencja: Creative Commons
8 Ocena