Ogrzewanie podłogowe to marzenie wielu osób. I nic w tym dziwnego — chodzenie po ciepłej podłodze to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli na zewnątrz panuje zima. Wybór odpowiedniego podłogowego systemu grzewczego nie jest jednak oczywisty, jeśli planujemy położyć panele. Co warto na ten temat wiedzieć?

Data dodania: 2022-11-04

Wyświetleń: 297

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie panele wybrać na ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Zacznijmy od początku

Ogrzewanie podłogowe elektryczne w połączeniu z panelami to bardzo dobry pomysł. Należy jednak pamiętać, że nie każdy produkt jest dostosowany do zmian temperatur, jakie zachodzą w ramach takich systemów grzewczych. Dlatego też na samym początku zaleca się przeczytanie opisu paneli, aby upewnić się, że rzeczywiście można je zamontować na takiej podłodze. 

Przykładowo, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ogrzewanie podłogowe elektryczne wykorzystać z panelami laminowanymi. Kluczowa jest tutaj jednak ich grubość (nie mogą być zbyt grube, bo będą słabo przewodzić ciepło). Najczęściej panele podłogowe mają od 6 do 12 mm grubości, ale jeśli planujemy założyć ogrzewanie — powinny mieć około 8 mm. Taka wartość nie jest przypadkowa, bo zapewnia ona odporność na odkształcenia i jednocześnie dobre przewodzenie ciepła. 

Typy paneli pod ogrzewanie podłogowe elektryczne

Większość producentów oznacza swoje panele na etykietach, co pozwala szybko sprawdzić, czy mogą być one stosowane wraz z ogrzewaniem podłogowym. Szacuje się, że powinny posiadać wysoką klasę użyteczności, czyli być odporne na uszkodzenia mechaniczne itd. W przypadku paneli drewnianych oraz laminowanych jest to niesamowicie ważne, bo są one podatne na ścieranie czy nawet przesuwanie mebli. Klas użyteczności jest kilka — poszczególne cyfry wskazują: poziom intensywności, z jakim może być użytkowana podłoga oraz ich przeznaczenie. 

Podczas wyboru paneli podłogowych zaleca się, aby były łatwe w montażu i posiadały odpowiedni współczynnik oporu ciepła. Im mniejszy współczynnik, tym większa efektywność paneli. W przypadku paneli laminowanych taki współczynnik jest na tyle mały,  że ich grubość musi wynosić do (aż!) 12 mm. 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne nie jest raczej wskazane w przypadku paneli drewnianych — z czasem doprowadzi to do sytuacji, w której cała podłoga będzie do wymiany. Alternatywą są tutaj panele winylowe, które tworzy się z włókna szklanego oraz PCV. Cechują się one należytą trwałością i są odporne na wahania temperatur. 

Co jeszcze należy wiedzieć?

O efektywności ogrzewania podłogowego elektrycznego w dużej mierze decyduje prawidłowy montaż paneli. Bez specjalistycznej wiedzy znacznie bezpieczniej tę kwestię powierzyć wyspecjalizowanej firmie, która zadba o najmniejsze szczegóły. Cena paneli uzależniona jest od ich możliwości — najtańsze są panele laminowane, ale nie rekomenduje się ich ze względu na kiepską wytrzymałość. Znacznie lepszym i pewniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w np. panele winylowe. Co prawda, kosztują one nieco więcej, ale cechują się trwałością.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena