Coraz częściej słyszymy, że obróbka laserowa jest najlepszą metodą cięcia metalu. Skąd ta opinia? Przede wszystkim wycinanie laserem w wielu wypadkach umożliwia na używanie lub montowanie gotowych elementów natychmiast po wyjęciu z maszyny.

Data dodania: 2010-01-19

Wyświetleń: 4244

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wady i zalety cięcia laserowego

Coraz częściej słyszymy, że obróbka laserowa jest najlepszą metodą cięcia metalu. Skąd ta opinia? Przede wszystkim wycinanie laserem w wielu wypadkach umożliwia na używanie lub montowanie gotowych elementów natychmiast po wyjęciu z maszyny. Wysoka temperatura, jaką generuje laser styka się tylko z wąskim fragmentem metalu, który dzięki temu nie nagrzewa się zbytnio ani nie zmienia swoich właściwości. Urządzenie laserowe nie powoduje zużywania się głowicy tnącej, która nie ma bezpośredniego kontaktu z metalem. Ponadto umożliwia jak najdokładniejsze rozplanowanie pożądanych wzorów na blasze w taki sposób, by odpadów było jak najmniej. W przeciwieństwie do innych metod, obróbka laserowa umożliwia szybkie zaprogramowanie - dzięki temu możemy wycinać tak pojedyncze elementy, jak i całe serie kształtów tego samego typu. Jeśli jednak potrzebujemy bardzo małych otworów, powinniśmy rozważyć zastosowanie innej metody: najmniejszy otwór, wykonywany laserem jest nie mniejszy niż połowa grubości blachy.

Cięcie metali w masowej produkcji.

Cięcie laserem jest coraz popularniejsze w przemyśle. Chociaż są możliwe trzy rodzaje rozdzielania metalu (wypalanie, topienie, sublimacja), to najczęściej stosuje się kombinację wszystkich trzech sposobów do jak najprecyzyjniejszego wycinania skomplikowanych elementów, które nie wymagają żadnej dodatkowej obróbki - od razu nadają się do montażu. Najważniejszym warunkiem, którego wymaga od nas obróbka laserowa jest konieczność dokładnego prowadzenia strumienia tnącego i oczywiście zdecydowanie się na zakup maszyny najwyższej jakości. Nie warto oszczędzać, dając sobie czas na przetestowanie poszczególnych metod. Kupując tańszą maszynę możemy trafić na produkt nieodporny na drgania i z czasem zniekształcający pożądany kształt przy produkcji dużych serii - w takim wypadku z przyczyn oczywistych nie możemy liczyć na najwyższą jakość wykonania. Ponadto coraz częściej używa się lasera nie tylko do cięcia metalu, ale też tytanu, aluminium czy nawet drewna, porcelany albo tektury. Praktycznie do wszystkiego.

Cięcie skomplikowanych wzorów.

Coraz większą popularność obróbka laserowa, zawdzięcza bez wątpienia temu, że jest jak do tej pory najdoskonalszą metodą umożliwiającą szybkie i precyzyjne osiąganie pożądanych kształtów. Zdecydowanie cięcie laserem jest najszybszą metodą produkcji w dziedzinie cięcia metali, przy zachowaniu jak najwyższej jakości cięcia. Wąska wiązka silnego strumienia światła umożliwia cięcia o wielkości bliskiej 1/5 ciętego metalu. Oczywiście, jeśli mamy do czynienia z grubszymi metalami, efekt nie jest już tak niezwykły, ale i tak bije na głowę cięcia, wykonane wszystkimi innymi metodami. Obróbka laserowa zyskała sobie wielu entuzjastów wśród osób, zajmujących się kowalstwem artystycznym, rzeźbieniem w metalu oraz produkcją różnych, skomplikowanych elementów, takich jak secesyjne motywy w meblach własnego projektu. Taka metoda obróbki pozwala na osiąganie estetycznych, gładkich form, zgodnych z naszymi oczekiwaniami, i w przeciwieństwie do innych metod daje nam możliwość powtarzalności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena