Skóra naznaczona bliznami niesie za sobą jakąś historię. Niestety takie „ślady” nie tylko wyglądają estetycznie, ale mogą stanowić poważne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Często zdarza się, że blizna wywołuje uciążliwe uczucie swędzenia albo może być miejscem szczególnie wrażliwym na dotyk. Dlatego tak wiele osób poszukuje skutecznych rozwiązań, dzięki którym usuwanie blizn będzie możliwe.

Data dodania: 2023-01-31

Wyświetleń: 383

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 sposobów, żeby pozbyć się blizn

1. Maseczka z sody oczyszczonej

Jest to dość często praktykowana metoda, która sprawdza się przede wszystkim w przypadku blizn potrądzikowych. Soda wykazuje silne właściwości złuszczające, w efekcie czego może dość do usunięcia płytkich blizn.

By przygotować maseczkę z sody, należy niewielką ilość proszku rozpuścić w kilku kroplach wody – tak, by powstała pasta. Następnie domowy specyfik należy nałożyć wyłącznie w tej miejsca na skórze, które dotknięte są bliznami. Po ok. 1 minucie, pastę należy usunąć, zmywając ją ciepłą wodą.

2. Apteczne maści

Maści stosowane miejscowo, sprawdzają się w przypadku leczenia świeżych blizn różnego rodzaju. Najczęściej bazują na wyciągu z cebuli, mogą zawierać heparynę czy allantoinę. Celem ich działania jest ograniczenie niekontrolowanej proliferacji komórek tkanki łącznej oraz stymulowanie syntezy kolagenu, w efekcie czego niemożliwe jest przerastanie blizny. Maści łagodzą także uczucie świądu.

3. Leczenie sterydami

W przypadku, gdy blizny mają charakter przerostowy, wówczas powszechna jest sterydoterapia. W efekcie leczenia blizna staje się miękka i wyrównuje się z powierzchnią skóry. Skuteczność tej metody sięga nawet 95%. Terapia z wykorzystaniem sterydów może być elementem terapii wspomagającej lub stanowić monoterapię.

4. Preparaty na bazie silikonów

W walce z bliznami, szczególnie o charakterze oparzeniowym, sprawdzają się preparaty na bazie silikonu. Zwykle stosowane są miejscowo w formie żelu lub gotowego już plastra (stanowiącego opatrunek). Działanie takich preparatów przyczynia się do zmniejszenia bólu oraz złagodzenia uczucia swędzenia. W efekcie blizna staje się też bardziej miękka i mniej zaczerwieniona.

5. Laseroterapia

Jedną z najbardziej skutecznych, a zarazem nowoczesnych metod jest laserowe usuwanie blizn. W medycynie estetycznej wykorzystywanych jest kilka rodzajów laserów, dających świetne efekty. Jest to zabieg, dzięki któremu możliwe jest wygładzenie naskórka poprzez odparowanie uszkodzonych komórek oraz pobudzenie syntezy kolagenu.

Współczesne usuwanie blizn laserem daje doskonałe efekty w dość krótkim czasie. Dlatego taka metoda stanowi alternatywę chirurgicznej redukcji blizn. Laseroterapia jest mało inwazyjna i właściwie niebolesna. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszyscy mogą poddać się takim kuracjom.

Do przeciwwskazań zalicza się m.in.: choroby nowotworowe, skłonność do tworzenia bliznowców, infekcje skóry w obszarach poddawanych leczeniu, opryszczka w formie aktywnej. Ponadto laseroterapia nie jest polecana osobom, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy przyjmowały antybiotyki, retinoidy, leki immunosupresyjne.   

Licencja: Creative Commons
0 Ocena