Cięcie laserem na czym polega?
To z pewnością nowoczesna metoda obróbki metali o podane parametry. W trakcie procesu obróbki wykorzystywane są parametry wymiarowe, które są zbliżone do klasycznej obróbki mechanicznej. Podstawową różnicą cięcia laserem od tradycyjnych metod to wykorzystanie gorącego promienia lasera tnącego wraz z gazem technicznym. W zależności od rodzaju posiadanej maszyny tnącej można wyróżnić trzy sposoby cięcia blachy:
- metoda spalania – podczas tego cięcia materiał jest nagrzewany za pomocą wiązki lasera. Metoda ta wykorzystywana jest przy obrabianiu stali niestropowych i niskostopowych;
- metoda stapiania – w tym przypadku materiał jest stapiany na całej swojej grubości za pomocą wiązki laserowej, która ma bardzo dużą intensywności. Ta metoda jest wykorzystywana przy stali wysokostropowych oraz metali nieżelaznych;
- metodę sublimacji – tutaj wykorzystuje się działanie zogniskowanego promienia laserowego, który posiada bardzo dużą intensywność działania. W tym przypadku cięty materiał zostaje w szczelinie cięcia samorzutnie wyparowany.
Cięcie laserem, a cięcie wodą
Ostatnio wiele się również słyszy o metodzie cięcia strumieniem wody. Niemniej jednak między tymi dwoma metodami cięcia materiałów istnieje wielka różnica. Otóż cięcie laserem przeznaczone jest jedynie do wycinania metali takich jak:
- stali konstrukcyjnych,
- stali nierdzewnych,
- aluminium,
- blacha ocynkowana.
Zaletą cięcia laserowego jest z pewnością jest zachowanie bardzo dużej dokładności wymiarowej. Dzięki temu istnieje możliwość nawet 100% powtarzalności elementów przy jednoczesnym skróceniu czasu obróbki oraz przy znacznym obniżeniu kosztów.
Technologia stale się rozwija i sprawia, że nasze życie na wielu płaszczyznach staje się znacznie łatwiejsze. Możliwości z dnia na dzień stają się coraz większe dzięki czemu stajemy się świadkami coraz lepszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań, a cięcie laserem jest jednym z nich.