Laser już dawno przestał być technologią dostępną tylko dla nielicznych i wykorzystywaną w ograniczonym zakresie. Jest to urządzenie, które w niektórych gałęziach gospodarki zaczyna odgrywać kluczową rolę, dzieje się tak na przykład w przemyśle. Wykorzystanie lasera poprawia efektywność i precyzję wykonywanych czynności.

Data dodania: 2018-02-17

Wyświetleń: 1045

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zastosowanie lasera w przemyśle

Czym jest laser?

Laser jest urządzeniem generującym światło o jednakowej długości fal biegnących w tym samym kierunku. Technologia ta opiera się na tak zwanej wymuszonej emisji. Charakterystyczną cechą światła emitowanego przez laser jest to, że jest ono bardzo skupione, a co za tym idzie posiada dużą moc.

Należy przy tym pamiętać, że lasery mogą znacznie różnić się między sobą, a ich moc jest uzależniona w głównej mierze od ich wielkości oraz materiałów z jakich je wykonano.

Laser, jest wyjątkowym urządzeniem, które znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki między innymi: wojsku, telekomunikacji, medycynie, geodezji oraz rozrywce, jednak szczególnie ważne jest wykorzystanie lasera w przemyśle.

Obróbka metali

Laser w przemyśle ma wiele zastosowań. Jest on szczególnie przydatny przy obróbce różnych materiałów w fazie produkcyjnej. Laser nie tylko korzystnie wpłynął na szybkość, ale i dokładność pracy. Obróbka z wykorzystaniem lasera jest prostsza i wygodniejsza od wcześniej stosowanych sposobów, co w sposób bezpośredni przekłada się na efektywność pracy.

Urządzenie to w przemyśle wykorzystywane jest najczęściej do: znakowania laserem, cięcia laserem, hartowania laserem, spawania laserem, natapiania laserem, obróbki powierzchniowej laserem.

Mogłoby się wydawać, że ze względu na swoje zalety laser powinien być powszechnie stosowany, jednak barierą dla jego szerszego zastosowania jest wysoka cena takich urządzeń. Nie każdą firmę stać na zakup lasera, na szczęście można skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać na przykład cięcie laserem Kielce by uzyskać listę wyspecjalizowanych usługodawców.

Co należy wiedzieć o obróbce laserem?

Ogromną zaletą zastosowania lasera jest to, że doskonale sprawdza się on zarówno w przypadku materiałów o niewielkiej jak i bardzo dużej powierzchni. Jest on również niezastąpiony wszędzie tam gdzie wymagana jest duża precyzja.

Za wykorzystaniem lasera przemawia także to, że może być on wykorzystany do obróbki zarówno zwykłej stalowej blachy jak również elementów wykonanych z aluminium, stali węglowej a nawet tytanu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona