Kilka słów o tym na co zwrócić swoją uwagę w przypadku gdy spotka nas dolegliwość jaką jest łysienie oraz o samym leczeniu łysienia. Artykuł ma za zadanie pomóc trochę w zrozumieniu tej dolegliwości.

Data dodania: 2009-12-23

Wyświetleń: 2809

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeszcze do niedawna wypadanie włosów uchodziło za coś całkowicie naturalnego, z czym nie warto walczyć, a pozostaje jedynie zaakceptować. Opinie te dotyczyły przede wszystkim mężczyzn w średnim wieku. Ludzie starają się nawet tłumaczyć ten stan rzeczy w dość zabawny sposób, na przykład tworząc powiedzenie, w stylu, że im mężczyzna mniej ma na głowie tym więcej w jej środku. Sugerowanie zależności między inteligencją a wypadaniem włosów to bardzo sympatyczne stwierdzenie, jednak mające znikome odbicie w rzeczywistości.

Tak naprawdę wypadanie włosów to wynik działania mechanizmów biologicznych, które są już całkiem dobrze znane współczesnej medycynie, a co za tym idzie czynione są coraz to nowsze kroki na drodze do pokonanie tej dolegliwości! Łysienie androgenowe to najczęstsza forma wypadania włosów, dotyczy bowiem praktycznie 90% chorych. Kluczem do zwalczenia problemu jest zablokowanie enzymu 5-alfa reduktazy, który sprawia, że z testosteronu produkowany jest hormon dihydrotestosteron w skrócie zwany DHT. To właśnie on jest głównym winowajcą tego, że cierpimy na wypadanie włosów. Im wcześniej zostanie rozpoczęta kuracja, tym większe szanse na to, że wypadanie włosów zostanie zwalczone. Proces leczenia trwa niestety bardzo długo, jest to kwestia kilku, kilkunastu miesięcy i wiąże się z konsekwentnym wykonywaniem zaleceń dermatologa. Warto zainteresować się problemem, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy łysienia androgenowego, ponieważ zjawisko te znacznie łatwiej zahamować niż później zastąpić wypadnięte włosy nowymi, które ciężko jest pobudzić do ponownego wzrostu.

Na rynku proponuje się różnorakie środki farmaceutyczne, dla przeciętnego zjadacza chleba ich skład oraz właściwości niewiele powiedzą, dlatego najrozsądniej jest udać się do specjalisty i poprosić o radę dostosowaną do indywidualnej sprawy. Większość leków oferuje się z myślą zarówno o panach jak i kobietach, warto jednak pamiętać, że w przypadku kobiet istnieje więcej przeciwwskazań, co do stosowania środków farmaceutycznych, jednym z nich jest ciąża. Wypadanie włosów w okresie bliskim porodowi to naturalny proces, który ustępuje najpóźniej rok po urodzeniu dziecka.

Najważniejszy wniosek przemyśleń na temat wypadania włosów to fakt, że w końcu nie jesteśmy bezradni i dysponujemy argumentami do pozbycia się niechcianego łysienia. Niestety, ich skuteczność wciąż jest różna i zależy od organizmu i skali problemu. Osoby młode, które już dostrzegają u siebie pierwsze objawy wypadania włosów mogą mieć nadzieję, że za kilkanaście lat, gdy znajdą się na granicy czterdziestki, a ich łysienie stanie się bardziej widoczne, będą mogli sięgnąć po leki znacznie skuteczniejsze od dzisiejszych.

Na takie pozytywne myślenie pozwalają sukcesy naukowców, szczególnie amerykańskich, którzy nieustannie pracują nad wynalezieniem niezawodnej metody przeciw łysieniu i czynią regularne postępy w badaniach.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena