Coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarzy dermatologów z objawami zarażenia grzybami i chorobami grzybiczymi. Do zarażenia najczęściej dochodzi w miejscach publicznych poprzez przenoszenie się np. włosów lub używania wspólnego szczotek, grzebieni, czapek, czepków itp.

Data dodania: 2018-10-07

Wyświetleń: 558

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Choroba grzybicza włosów (Objawy i leczenie)

Grzybica w dzisiejszych czasach dotyka wszystkie grupy społeczne pomimo wysokich nakładów, jakie łoży się na edukację, aby ją wyeliminować.

Jak dochodzi do zarażenia grzybem

Aby wystąpiła choroba grzybicza, wcześniej musi dojść do zarażenia grzybem naszej skóry lub włosów. Grzyb najczęściej dostaje się poprzez niewielkie rany lub zadrapania na naszej głowie, a następnie poprzez wniknięcie w strukturę skóry lub poprzez mieszek włosa wywołuje chorobę grzybiczą zwaną grzybicą.

Po zarażaniu się grzybem dochodzi do jego rozmnażania, które zazwyczaj postępuje jednocześnie we wszystkich kierunkach tworząc charakterystyczne owalne placki, które mogą być mylnie diagnozowane z łysieniem plackowatym.

Grzybicy towarzyszy zazwyczaj mocny świąd skóry oraz łuszczenie się. Nieleczona grzybica może spowodować nadmierne wypadanie włosów oraz powstawanie nieestetycznych blizn na skórze.

Leczeni grzybicy skóry i włosów

W leczeniu grzybicy skóry owłosionej najczęściej stosuje się różnego typu szampony i płyny grzybobójcze, które wnikając w skórę i przedostając się do włosów niszczą tam zagnieżdżone grzyby.

Aby dobrze zdiagnozować rodzaj i typ grzybów które zaatakowały nasza skórę należy udać się do specjalistycznego gabinetu dermatologicznego i poddać badaniu np. za pomocą specjalnych lamp lub pobraniu wycinka skóry do badania laboratoryjnego.

Tylko precyzyjne określenie typu zarażania grzybiczego daje szanse na jego szybkie pozbycie się. Leczenie grzybicy może trwać nawet ponad 6 miesięcy.

Czy grzybica włosów powoduję łysienie? 

NIeczona grzybica włosów powoduję spowolnienie tempa porost włosów. W ekstremalnych przypadkach może to prowadzić nawet do zupełnego wyłysienia.

Jak zwalczać łysienie?

Dobrym sposobem na spowlnienie wypadania naszych włosów będzie odpowiednia suplementacja. Warto zadbać o dostarczenie odpowiednich witamin i minerałów, których potrzebują nasze włosy.

Do tego można także się rozejrzeć za różnego rodzaju preparatami na wypadanie włosów.  Ważne, żeby decydować się wyłącznie na środki o sprawdzonym i naturalnym składzie, który były testowane klinicznie.

Licencja: Creative Commons