Na rynku dostępne są setki szamponów wzmacniających włosy. Czym różnią się między sobą i jak wybrać taki, który pozwoli cieszyć się wciąż gęstymi włosami?

Data dodania: 2010-09-11

Wyświetleń: 2062

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szampony przeciw wypadaniu włosów możemy podzielić na preparaty typowo kosmetyczne o dodatkowym działaniu przeciwko łysieniu i mieszanki lecznicze, dostępne w aptekach lub dobrych drogeriach (także w internecie). Ponadto istotną różnicą jest oparcie składu na substancjach pochodzenia naturalnego lub obecność związków syntezowanych w laboratorium. W każdej z wyróżnionych grup można znaleźć wiele szamponów, które skutecznie wzmacniają włosy i chronią przed pojawieniem się tak niepożądanej łysiny.

Łysienie dziedziczne – walka hormonów

Wielu mężczyzn uskarża się na pojawiające się zakola, stopniowo łączące się z łysiną na czubku głowy. Podobnego przebiegu łysienia mogli doświadczać ich ojcowie i dziadkowie, ponieważ ta forma wypadania włosów, zwana łysieniem androgenowym, jest dziedziczna. U jej przyczyn leży działanie dihydrotestosteronu (DHT), aktywnej formy męskiego hormonu płciowego, na mieszki włosowe. W pierwszej fazie dochodzi do miniaturyzacji włosa, następnie do zupełnego zaniku aktywności mieszka włosowego – w miejsce włosa, który wypadł, nie rośnie już następny. Aby zapobiegać temu niekorzystnemu i niepożądanemu zjawisku, stworzono leki i preparaty blokujące działanie enzymu 5-alfa-reduktazy, który odpowiada za przemianę niezbyt aktywnego testosteronu w agresywny DHT. Istotą ich działania jest przy tym selektywny wychwyt enzymu, aby działanie innych części ciała niż mieszki włosowe nie uległo zmianie oraz dla utrzymania libido. Taki efekt dają szampony, odżywki do włosów i preparaty zażywane doustnie.

Włosy osłabione, bez dziedzicznej tendencji do wypadania

Wypadanie włosów jest naturalnym elementem ich cyklu wzrostu. Istotne jest jednak to, by na miejsce utraconego włosa wyrósł kolejny, a przez cały cykl wzrostu włosy były zdrowe, silne, mocne i dobrze odżywione. Ponieważ włosy, podobnie jak paznokcie, są pewnym szczególnym wytworem tkanki skórnej, możesz zastosować środki, które wzmacniają je równocześnie. Należą do nich na przykład preparaty z zawartością skrzypu i specyfiki oparte na czarnej rzepie lub pokrzywie, w tym również szampony. Dzięki odżywczym składnikom, stymulują one skórę i zapobiegają wysychaniu albo nadmiernemu przetłuszczaniu.

Stymulacja mechaniczna skóry głowy – nie prowadzi do łysienia

Zarówno w przypadku łysienia androgenowego, jak i przy osłabieniu włosów, zalecane jest ich regularne mycie, masowanie skóry głowy, szczotkowanie i czesanie. Nie należy przy tym martwić się ich wypadaniem, ponieważ włosy pozostające na grzebieniu i tak są zbyt słabe, by utrzymać się na głowie. Dużą korzyścią z takich prozaicznych działań kosmetycznych jest natomiast poprawa krążenia w skórze głowy i w konsekwencji dostarczenie do mieszków włosowych większej ilości substancji odżywczych. Jeśli więc uważasz, że zbyt dużo włosów łamie się lub zostaje na grzebieniu po czesaniu – znajdź dla siebie dobrą kurację, ale wyzbądź się lęku przed energicznym rozczesywaniem i szczotkowaniem – ono w tej kuracji tylko pomoże.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena