W chwili, kiedy dojrzymy wzmożone wypadanie włosów powinniśmy prześledzić wydarzenia, które miały miejsce do trzech miesięcy przed utratą włosów.Czynniki wpływające na wypadanie włosów często mogą pojawić się aż na 3 miesiące wcześniej. Mogą to być choćby rozpoczęcie przyjmowania leków, traumatyczne przeżycia (śmierć bliskiej osoby).
Nierównowaga hormonalna u kobiet może być podstawową przyczyną utraty włosów, dlatego też wiele kobiet zauważa zmiany we włosach podczas ciąży oraz w okresie menopauzy. Szacuje się, że przerzedzanie włosów wzrasta gwałtownie po 40 roku życia.
Kobiety broniąc się przed wypadaniem włosów przyjmują izoflawony sojowe, które mają wpływ estrogenów (bez ryzyka syntetycznych HRT) i pomogły wielu kobietom na przerzedzanie włosów.
Izoflawony to naturalne fitoestrogeny roślinne, które przeciwdziałają rozwojowi nowotworów, wpływają na różnicowanie się komórek i chronią przed skutkami m. In chemioterapii.
A jak to jest z menopauzą?
W okresie przekwitania w organizmie kobiety znacznie spada produkcja estrogenów, proporcjonalnie więcej jest za to androgenów, których produkcja nie maleje. To właśnie one są winne temu, że włosy na głowie robią się coraz cieńsze i rzadsze, za to pojawia się ich więcej w tzw. męskich rejonach: nad górną wargą, na nogach czy podbródku.. Można to naprawić za pomocą naturalnie wytworzone hormony.
Kobiety, które przechodzą menopauzę już z samego faktu mijającego czasu mogą być przygnębione. Do tego dochodzi jeszcze wypadanie włosów. Gołym okiem widać, że włosów jest o wiele mniej.
Kobiety łapią się różnych sposobów na odzyskanie włosów. Zaczynając od używania kosmetyków na porost włosów i na wzmocnienie, poprzez zażywanie leków, witamin, zmieniając dietę kończąc na decyzji o przeszczepie włosów. Wiele pań bez podejmowania jakichkolwiek prób od razu zapisuje się na przeszczep gdyż jest to najbardziej wiarygodny sposób ładniejszego wyglądu i dodania pewności.
Warto wiedzieć jak rosną włosy.
Nasze włosy wykonane są z keratyny, te same białka, które tworzą paznokcie i zewnętrzną warstwę skóry.
Średnio na naszej głowie znajduje się około 100-150 tys. mieszków włosowych. Szybkość wzrostu włosa zależy od płci, wieku, pór roku. Na owłosionej skórze głowy wynosi około 1 cm na miesiąc. Średnica łodygi włosa wynosi średnio około 0,08 mm. Włos rozpoczyna swe życie w mieszku włosowym, z którego wyrasta na powierzchnię skóry w postaci łodygi zbudowanej z rdzenia, warstwy korowej i osłonki. Mieszki, przypominające kształtem pucharki, powstają jeszcze przed naszym przyjściem na świat. Ich liczba jest stała po urodzeniu nie powstają nowe, ale też nie tracimy żadnego. Włosy na głowie rosną około 1 cm w ciągu miesiąca. Każdego dnia tracimy ich zwykle około 50-100. Związane jest to z aktualną fazą cyklu włosowego w odróżnieniu od zwierząt, które linieją o określonej porze, ludzkie mieszki nie przechodzą poszczególnych faz cyklu równocześnie.