Niektóre fryzury mogą sprzyjać temu, że wypadanie włosów może się nasilić. Na przykład zbyt ścisłe zaplatanie warkoczy, czy zbyt mocne związane włosów przy samej skórze głowy. Jednak tego typu łysienie jest o tyle łagodne w skutkach, że szybkie poznanie jego przyczyny pozwala na zaprzestanie tego niepokojącego procesu i włosy przestaną wypadać.
Często nawet małe dziewczynki tracą włosy z powodu zbyt mocno naprężonych i związanych bądź splecionych w warkoczyki włosów. Również intensywne zabiegi fryzjerskie prowadzą do przerzedzenia włosów. Nawet długotrwały ucisk ciasnej czapki może powodować wypadanie włosów. Jeśli taki czynnik mechaniczny nie trwa długo, mieszki włosowe się regenerują i włosy odrastają, natomiast wskutek długotrwałego oddziaływania mieszki mogą ulec zdeformowaniu i przerzedzenie włosów zostanie na stałe.
Łysienie rozlane natomiast jest to przerzedzenie włosów równomiernie na całej skórze głowy. Często ma to związek z innymi chorobami. W leczeniu tego typu łysienia należy zdiagnozować chorobę podstawową, po jej wyleczeniu następuje odrost włosów. Dobre skutki przynosi zażywanie witaminy E. Łysienie rozlane może być też wywołane przez chemikalia zawarte w farbach, lakierach i innych kosmetykach do włosów. Zwykle po zlikwidowaniu przyczyn włosy odrastają. Ale jeśli niszczenie włosów trwało zbyt długo, mieszki włosowe mogą być bezpowrotnie zniszczone.
Wypadanie włosów nasila się także po złym wykonaniu zabiegów fryzjerskich zbyt długie przytrzymanie farby lub płynu do trwałej na włosach. Łysienie rozlane może być także objawem różnych stanów chorobowych, np. obniżonego poziomu żelaza w surowicy krwi, nerwic jak i zaburzeń hormonalnych, a także choroby gorączkowe z temperaturą powyżej 39 ° C, diety odchudzające oraz preparaty antykoncepcyjne. Ostre łysienie rozlane rozwija się od 3 do 6 miesięcy. Wypadanie włosów ustaje i gęstość włosów wraca do normy w prawie wszystkich przypadkach.