... wiedzy, lepszych decyzji, wspaniałych relacji, adrenaliny, dziecięcej zabawy. Nie mówię tutaj o wścibskości ale o zwykłym pytaniu się w celu uzyskania satysfakcjonującej odpowiedzi.

Data dodania: 2009-12-07

Wyświetleń: 2438

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak skutecznie zadawać pytania? Jak dostać to czego chcesz? Jak zwiększyć ilość wartościowych odpowiedzi? Tego wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu artykułu.

Jestem w warszawskim empiku i kupuje książkę 4-godzinny tydzień pracy Timothyego Ferrissa. Daję książkę Pani Agnieszce (kasjerka) oraz pytam:

„Pani Agnieszko ile ma pani zniżek dla miłych klientów?"

Na twarzy pojawił się delikatny grymas niepewności oraz spojrzenie na koleżankę obok. Prawdopodobnie była to przełożona kasjerki, która mnie obsługiwała. Ja natomiast, nie czekając na odpowiedź zadałem drugi pytanie:

„No dobrze, to ile ma Pani zniżek dla przystojnych klientów? ... Proszę uważać, bo teraz stąpa Pani po cienkiej linii."

Pytaniu temu towarzyszył uśmiech od ucha do ucha, pewna postawa ciała, oraz humor.

Obie Panie wybuchły uroczym śmiechem, oraz decyzją o przyznaniu mi 5% rabatu. Cała rozmowa trwała mniej niż minutę, skończyła się ogromną satysfakcją oraz dodatkowymi 2,50 zł w portfelu. Niby to mało ale mnożąc te 2,50 zł x 60 minut daje nam 150 zł. Niezła stawka godzinowa, jak na tak prostą pracę;)

Przesłaniem tej krótkiej historii jest proste stwierdzenie: pytaj, to nic nie kosztuje, a nagroda jest wielka. I możesz teraz powiedzieć sobie, co jest w tym wszystkim takiego odkrywczego? Przecież pytam się o wszystko i nie mam z tym żadnego kłopotu. Wiem o tym, tylko piszę ten artykuł po to, aby podzielić się z Tobą pewnymi sposobami na bycie bardziej skutecznym w tym co już robisz. Sposobami na zdobycie bardziej wartościowych informacji, pomysłów, nazwisk istotnych klientów...

A bardziej skutecznym zawsze można być, taka ci oto prawda życiowa:)

Zatem jak właściwie zadawać te pytania?

Otóż jest 7.1 zasad, którymi należy się kierować, aby być bardziej efektywnym w zadawaniu pytań.

1. Wyrażaj się jasno

Zbyt łatwo jest się nie zrozumieć. Wyrażaj się jasno. Dokładnie określ czego chcesz. Zarezerwuj sobie trochę czasu, przygotuj się, zapisz sobie na kartce dokładnie jak ma brzmieć pytanie. Druga strona powinna w 100% wiedzieć o co dokładnie pytasz. Będąc nieprecyzyjnym narażasz się na nieprecyzyjną, wymijając, zbywczą i kiepską odpowiedź. Im ważniejsze jest to, co chcesz osiągnąć, tym bardziej przygotowany powinieneś być. Przetestuj pytanie na znajomym, poproś o pomoc i bądź precyzyjny.

2. Przejdź do meritum

Już nie raz rozmawiałeś z kimś i czułeś, że chce Ciebie o coś zapytać ale zamiast pytać owija w bawełnę. Być może nawet przerwałeś takiej osobie i sam zapytałeś o co jej dokładnie chodzi. Nie popełniaj tego błędu. Zrób krótki wstęp, naświetl rozmówcy sytuację i zadaj pytanie. Proste.

3. Zapytaj i bądź cicho

Kiedy już zadasz pytanie poczekaj na odpowiedź. Nie wpadaj w pułapkę tłumaczenia się, wyjaśniania, doprecyzowywania. Jeśli rozmówca Cię nie zrozumie, to sam poprosi o dodatkowe wyjaśnienie. Bardzo często zdarza się, że od razu zgodzi się na Twoja propozycję bez zbędnego gadania.

Olu czy pójdziesz jutro ze mną do kina o 18? ... Z przyjemnością.

4. Kiedy pytasz, rób to z przekonaniem

Wydaje się, że ludzie, którzy są przekonani i pewni siebie wygrywają w życiu. Częściej im się ufa, mniej zwlekają, więcej działają. Oczywiście mówię tutaj o zdrowej pewności i wierze w siebie, a nie o arogancji. Jeśli już wiesz, o co chcesz się zapytać zrób to z pełnym przekonaniem, wiarą, oraz pewnością że uzyskasz satysfakcjonującą odpowiedź. Najgorsze co może się stać, to ktoś mówiący Tobie „nie". Świat się nie zawali, ptaki będą dalej śpiewały, a Ziemia się kręciła. Pytaj dalej.

5. Pytaj regularnie

Kto pyta nie błądzi zwykło się mówić. I jest w tym powiedzeniu bardzo dużo prawdy. Pytaj tak długo, aż znajdziesz odpowiedź. Dopóki nie zapytasz odpowiedź zawsze będzie brzmiała NIE! Nieważne czy jest to piękna kobieta lub mężczyzna idący w Twoją stronę, szef, klient - pytaj.

Uwielbiam telefonować i załatwiać różne rzeczy. Bardzo często zdarza się tak, że osoba, z którą rozmawiam nie zna odpowiedzi na moje pytanie. Nie wchodzę w polemikę od razu mówię „To z kim mam się skontaktować aby uzyskać odpowiedź? Imię i nazwisko poproszę oraz numer telefonu." Robię to bardzo uprzejmie i stanowczo. Rezultaty są oszałamiające.

Pytając regularnie, staniesz się mistrzem w uzyskiwaniu tego czego chcesz w życiu.

6. Kreatywność. Za to będą Cię cenić

Ta historia powaliła mnie na kolana:
Prezes prężnie rozwijającej się firmy był bardzo niedostępny dla przedstawicieli handlowych. On dzwonił do nich, nie oni do niego. Drzwi do jego biura były chronione lepiej niż wejście do bazy wojskowej z wyrzutniami rakiet. Sprzedawcy byli bezsilni.

W końcu jedna Pani wpadła na pomysł i przedostała się przez mury obronne prezesa. Wysłała mu gołębia pocztowego z wizytówką przypiętą do nogi. Na niej widniał napis: „Jeśli chce Pan wiedzieć więcej na temat naszych produktów, to proszę wyrzucić naszego reprezentanta przez okno."

Czasami zwykłe zapytanie nie pomoże. Rusz głową, zrób coś innego, odróżnij się. Ponad wszystko miej przy tym dużo zabawy.

7. Uprzejmość rozpuszcza lody

Byłem świadkiem tylu sytuacji, gdzie ludzie wyżywali się na słabszych: płacę wam pieniądze, a wy nie umiecie mi pomóc! Kupiłem to od was, nie działa, chcę natychmiastowy zwrot moich pieniędzy.

Ja kieruje się zasadą „uprzejmie i stanowczo". Ludzie mają swoją godność, ludzie też czują, ludzie chcą pomagać. Będąc niemiłym powodujesz, że drugiej osobie włącza się mechanizm obronny i automatyczne „nie". Jeśli ktoś jest dla nas miły, chcemy się odwdzięczyć, chcemy pomóc, chcemy powiedzieć TAK. Pamiętaj o tym, proś o pomoc, proś o zwrot pieniędzy, proś o podwyżkę, proś o randkę... Bądź uprzejmy.

7.1. Humor to balsam dla serca

Zbyt dużo dorosłej powagi w naszym życiu. Zbyt dużo szarych min na twarzy. Zbyt dużo bezemocjonalnie zadawanych pytań. W zależności od sytuacji ,dodaj humoru do tego co chcesz osiągnąć. Jeśli sytuacja jest odpowiednia, a większość jest, niech Twojemu pytaniu towarzyszy szeroki i szczery uśmiech. Cała twarz ma się śmiać.

...Kasiu zatańczysz ze mną?

Co wam Kasia odpowie? Pewno, że się zgodzi. :)

...

Pytanie do Ciebie. Czy masz jakieś pytania? ;)

Baw się świetnie, traktuj to jako grę, gdzie nie można stracić, a zawsze wiele zyskać oraz jeszcze więcej się nauczyć.

Słoneczności,
Dawid

Licencja: Creative Commons
6 Ocena