W artykule znajdziesz informacje o krysztale górskim, dowiesz się skąd pochodzi jego nazwa, jak i poznasz jego właściwości fizyczne, chemiczne jak i ezoteryczne. Zapraszam do lektury.

Data dodania: 2009-11-23

Wyświetleń: 4933

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nazwa kryształ pochodzi od greckiego słowa krystallos (znaczącego kiedyś też lód). Pochodzenie tej nazwy nie jest związane jedynie z wyglądem kryształu - choć i to pewnie miało znaczenie, ale także z jego właściwościami. Kryształ w dotyku jest zawsze chłodny - być może w naszej szerokości geograficznej nie jest to aż tak bardzo odczuwalne, ale w ciepłej starożytnej Grecji skąd pochodzi źródło tej nazwy, było bardziej odczuwalne. Starożytni grecy wręcz uważali, że kryształ górski jest zamrożonym lodem zesłanym na ziemię przez bogów. Dziś wiemy, że dzieje się tak dlatego, że kryształ cechuje się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym, jak i dużą cieplną pojemność. Co przekłada się prawie zawsze na odczuwanie zimna w dotyku.

Kryształ górski pod względem chemicznym, to odmiana nie zanieczyszczonego kwarcu, bardzo popularnego na ziemi minerału. Z reguły jest bezbarwny, czasem widać kolor biały, jednak powstaje on tylko na pęknięciach. Czystość, silny połysk, jak i naturalny szlif sprawiły, że był on często utożsamiany z diamentem. Gdzieniegdzie dorobił sobie nawet nowe nazwy, takie jak diament marmara, diament alaskański, bohemiński, islandzki, czy też meksykański. I tak przykładowo diament marmaroski, pochodzący z miejscowości Marmarosz w Rumunii jest uważany za jedną z najczystszych odmian kryształu. Kryształ - kwarc jest minerałem nadzwyczaj odpornym na działanie zasad i kwasów. Rozpuszcza się jedynie w kwasie fluorowodorowym.

Kryształy górskie dzięki obróbce wykorzystywano do tworzenia rzeźb, waz oraz przedmiotów kultu. Stosuje się też do tworzenia biżuterii artystycznej, tworzy się zarówno korale z oszlifowanego kryształu, jak i wykorzystuje czyste naturalne formy do tworzenia wisiorków z kryształem górskim. W handlu kryształem nazywa się także szkło z dodatkiem ołowiu, jak i też kryształ przetopiony.

Kryształy górskie w ezoteryce to minerały o silnej mocy ochronnej i nie robi się z nich tylko magicznych kul do wróżenia, noszone przy sobie w postaci wisiorków i innej biżuterii porządkują nasze pole energetyczne, jak i same w sobie mogą gromadzić energię. Ile w tym prawdy nie mnie pytać, choć jako sceptyk, nie mam do końca pewności czy w to wątpić. Właściwości piezoelektryczne kryształu wykorzystywane są w bardzo precyzyjnej elektronice właśnie między innymi do pewnego rodzaju porządkowania drgań. I tak np. napis na zegarkach 'quartz', to nie nazwa firmy, ale właśnie informacja o wykorzystaniu w nim kwarcu. Wykorzystuje się go także w wielu innych urządzeniach. W świetle tego wykorzystania, jak i potwierdzonych przez fotografie kirlianowską polach elektrycznych wokoło człowieka, potencjalne właściwości ezoteryczne tego kamienia mimo że brak na nie naukowych dowodów nie pozostają więc bez oddźwięku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena