Technika notowania mapami myśli całkowicie odmieniła moje spojrzenie na proces uczenia. Nawet nie na sam proces ale możliwość dokładnego zobrazowania własnych myśli a dodatkowo całościowego spojrzenia, prowadzącego do ciekawych wniosków i łatwiejszego przyswajania informacji.

Data dodania: 2009-11-05

Wyświetleń: 2126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mind mapping to sposób notowania opracowany przez braci Tony'ego i Bary'ego Buzana. Opiera się on na jednej podstawowej zasadzie: Angażuje do zapamiętywania i myślenia wszystkie ośrodki mózgu, pobudza wszystkie nasze zdolności intelektualne i pozwala dużo lepiej i trwalej zapamiętywać informacje a także analizować je i porządkować łącząc zarazem logiczną estetykę jak i nieograniczoną moc naszej wyobraźni.

Mapy myśli mają wiele zastosowań. Podstawowym jest oczywiście zapamiętywanie danego materiału, przedstawienie go w bardziej „atrakcyjnej" formie niż tradycyjne, linearne notatki.

-planowanie osobiste, biznesowe, rozwój osobisty, obrazowanie własnych myśli, pobudzenie kreatywności do znajdywania rozwiązań, podejmowania decyzji

-prowadzenie prezentacji lub wygłaszanie referatu

Prezentacja jest udana wtedy gdy przynosi oczekiwany efekt. Aby dobrze wypaść należy płynnie poruszać się po omawianych zagadnieniach i zachować luz będąc jednocześnie skoncentrowanym.
Jeżeli nauczysz się na pamięć tego co masz mówić, wystarczy jeden bodziec zewnętrzny który sprawi,że zapomnisz choć 2-3 zdania z tekstu i nagle czarna dziura w Twojej głowie blokuje pamięć i dostęp do potrzebnych informacji.

Mapy myśli użyte w odpowiedni sposób pomagają z jednej strony zachować koncentracje z drugiej zaś dają poczucie pewności i luzu ponieważ poruszamy się swobodnie omawiając zagadnienia własnymi słowami, a kolejność wyznacza nam nasza „mapa" i zawarte w niej słowa kluczowe.
Polecam tą metodę każdemu kto potrzebuje pracować umysłowo a są to wszyscy mieszkańcy tej planety. Aby informacja mogła zostać „dobrze obrobiona" musi zostać zanotowana ponieważ w przeciwnym przypadku ginie gdzieś w lawinie informacji jaka nas codziennie zasypuje z różnych źródeł.

Ilość informacji podobno podwaja się co 2-3 lata ale jakość za to bardzo się pogarsza. Dlatego umiejętność filtrowania ważnych informacji i odrzucanie śmieci bardzo przydaje się w procesie nauki ponieważ pozwala zaoszczędzić masę czasu i zwiększyć efektywność pracy.

Kamil Dunowski
www.useyourmind.pl
www.kurs-video.pl

Licencja: Creative Commons
2 Ocena