Zacznijmy od prostego faktu tak powszechnie akceptowanego przez wszystkich ludzi na świecie. Jest nim stwierdzenie że mamy słabą pamięć bo np.wczoraj zapomniałem wysłać ważne dokumenty do biura, nie pamiętam tego wzoru chemicznego na lekcję , czy też uciekło mi to słówko z angielskiego, a przecież wczoraj je pamiętałem.

Data dodania: 2009-11-05

Wyświetleń: 2609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Od razu obwiniamy najpierw Boga, potem wszystkich dookoła a potem na samym końcu jeżeli nie ma nikogo w pokoju - samego siebie stwierdzając że mamy beznadziejną pamięć. Sekretem do lepszego zapamiętywania jest poznanie tego jak działa nasz mózg i system pamięciowy, o którym dowiesz się więcej czytając poniższy artykuł.

Już starożytni grecy (członkowie Rady Starszych) intuicyjnie wiedzieli jak wykorzystać swój potencjał po to aby zaimponować przed plebsem i politykami fenomenalnymi możliwościami własnej pamięci. Potrafili bezbłędnie zapamiętać tysiące informacji , w tym danych statystycznych dotyczących Cesarstwa, i rządzić skutecznie tym ogromnym państwem. Grecy intuicyjnie wiedzieli że na pamięć doskonałą składają się dwa podstawowe czynniki, a są nimi wyobraźnia i skojarzenia, co niestety w dzisiejszych czasach jest skutecznie hamowane. Zasada działania naszej pamięci jest prosta i skuteczna lecz nie jest świadomie wykorzystywana przez nas samych. Wystarczy że skojarzysz i połączysz informację z czymś już dobrze znanym, czyli zapamiętanym wcześniej , wykorzystując siłę własnej wyobraźni.

Sposoby skutecznego zapamiętywania wymagają od nas aby połączyć ze sobą dwie półkule mózgowe - lewą i prawą - tworząc synergię. Rezultatem tego połączenia jest żywy obraz wytworzony w naszym umyśle, który jest naturalnym sposobem zapamiętywania wydarzeń, przedmiotów, osób itd. Spróbujmy to przetestować. Proszę sobie nie wyobrażać wielkiej, soczystej pomarańczy z wystającym ze środka różowym, uśmiechniętym robakiem który ma zielony kapelusz i macha do nas ręką. Czy nie zrobiłeś w swojej głowie obrazu? Jakie cechy składają się na ten obraz? Jest on łatwy do wyobrażenia, trochę abstrakcyjny ponieważ robak bardziej pasuje do jabłka a nie do pomarańczy, no i jest on przede wszystkim kolorowy. Tak działa nasza wyobraźnia. Baw się nią a będziesz zaskoczony jak wiele informacji możesz zapamiętać poprzez proste skojarzenia i robienie obrazów w swojej głowie. Główne elementy ich tworzenia to:

Obrazy pozytywne

Przeważnie dzieje się tak że pozytywne wydarzenia których doświadczyliśmy lepiej pamiętamy od tych negatywnych. Przykładem może być piątka z języka polskiego który jest naszym ulubionym przedmiotem. Jesteśmy zadowoleni z siebie i chcemy się tym podzielić ze wszystkimi dookoła. Inaczej jest z oceną negatywną z chemii czy fizyki której nie lubimy. Tutaj raczej zamykamy się w sobie i nie chcemy się tym z nikim dzielić. Oczywiście jest to tylko założenie bo nie każdy lubi język polski a nie wszyscy uznają chemię czy fizykę za przedmioty nudne i nie warte uwagi. Chodzi tutaj o to, że nasz umysł lepiej kojarzy informacje pozytywne i przyjemne ponieważ chętniej do nich powraca i łatwiej sobie je przypomina. I odwrotnie, skojarzenia negatywne, nawet jeśli zawierają w sobie elementy żywego obrazu to jednak są bardziej blokowane przez nasz mózg.

Barwa

Czy pamiętasz różowego robaka mieszkającego w pomarańczy? Używaj kolorów ile tylko się da i gdzie się da. Wykorzystuj pełną paletę barw i odcieni. Niech Twoje obrazy tętnią wszystkimi możliwymi kolorami, lśnią i mienią się, wtedy szybciej zapamiętasz.

Ruch

Wiesz dlaczego nie lubisz wyskakujących reklam w internecie? Dlaczego są one takie drażniące? Irytujesz się za każdym razem gdy się pojawiają a mimo wszystko z łatwością byś powiedział czego ta reklama dotyczyła i jakiej marki albo firmy była. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wzrok podąża za ruchem. A nawet kiedy oczy są statyczne to nadal widzisz ruch w tle. Taka jest nasza natura i nie da się tego zmienić. Wykorzystaj ten fakt tak aby sprzyjał lepszemu zapamiętywaniu informacji które są Tobie potrzebne. W każdym obrazie pamięciowym ruch i akcja dają znakomite możliwości do robienia skojarzeń, ułatwiających kodowanie informacji. „Ożywiaj" więc swoje obrazy we wszystkich wymiarach, wykorzystuj również rytm jako składnik ruchu. Uzyskasz przez to bardziej dynamiczną i gwałtowną akcję co wpłynie też na szybkość zapamiętywania.

Abstrakcja i humor

Przypuścimy że masz codzienną listę zakupów do zrobienia w której znajdują się takie rzeczy jak 4 jajka, woda, masło, perfumy, proszek do prania, papierosy i bilet autobusowy. Najszybszą metodą na zapamiętanie tej listy jest stworzenie własnej, śmiesznej i abstrakcyjnej historyjki. Na przykład: 4 JAJKA spotykają się ze sobą w laboratorium NASA. Wszyscy palą PAPIEROSY a jedno jajko mówi reszcie grupy że potrzebny mu jest BILET wstępu na koncert w którym gra MASŁO na pustych butelkach po PERFUMACH. Po czym zjeżdżają z sufitu na linach WODA i PROSZEK DO PRANIA z giwerami i mówią wszystkim że są aresztowani za napad na sklep spożywczy. Oczywiście lista ta może być o wiele dłuższa a historyjka wzbogacona w jeszcze bardziej abstrakcyjną historię. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia:).

Łukasz Smosarski
www.useyourmind.pl
www.kurs-video.pl

Licencja: Creative Commons
2 Ocena