Jedną z najbardziej niezwykłych postaci był Witold Pilecki, który na ochotnika zgłosił się do obozu w Auschwitz, by zorganizować tam ruch oporu i przekazać światu informacje o niemieckich zbrodniach. Jego działania stały się dowodem najwyższej odwagi. Po wojnie Pilecki stał się ofiarą nowego systemu, co czyni jego historię jeszcze bardziej tragiczną, a jednocześnie inspirującą. A dziś tę postać wymazuje się z historii.
Irena Sendlerowa uratowała tysiące żydowskich dzieci, narażając swoje życie. Jan Karski, jako Kurier Polskiego Podziemia, który informował świat o zbrodniach.
Wielu bezimiennych bohaterów zostało członkami Armii Krajowej: Jej żołnierze prowadzili sabotaż i walczyli w Powstaniu Warszawskim, będąc największą siłą zbrojną ruchu oporu w okupowanej Europie.
Bohaterowie pochodzili z różnych środowisk. Kapłani wspierali duchowo i materialnie ruch oporu, artyści tworzyli sztukę będącą formą protestu, a młodzież, pełna energii i zapału, często była najaktywniejsza w działaniach konspiracyjnych.
Niemcy oferowali Polakom status volksdeutscha, co dawało możliwość poprawy warunków życia. Mimo to wielu Polaków odrzucało tę propozycję, wybierając życie w biedzie, a czasem nawet śmierć w obozie koncentracyjnym, aby pozostać wiernym swoim wartościom, honorowi i dumy z bycia Polakiem.
Polscy bohaterowie w czasie walki z niemieckim okupantem pokazali, że odwaga i honor są silniejsze niż niemiecki terror, strach i przemoc. Ich działania, niezależnie od skali, miały ogromne znaczenie i przypominają, że w najciemniejszych chwilach można odnaleźć światło człowieczeństwa. Choć trudno wymienić wszystkich, każdy Polak, który sprzeciwiał się okupacji, zasługuje na pamięć i szacunek. Ich historie są inspiracją i lekcją na przyszłość, że wartość wolności wymaga poświęceń, ale nigdy nie jest bez znaczenia.