Od tysiącleci uważano, że człowiek myśli w sposób linearny. Pogląd taki powstał, między innymi dlatego, że dwa najważniejsze sposoby komunikacji człowieka to mowa i druk (np. książki, listy). Tak właśnie powstały standardowe notatki o układzie 'linijka pod linijką'.

Data dodania: 2009-11-05

Wyświetleń: 3233

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nikt jednak nie przypuszczał, że tak sporządzone notatki są niezrozumiałe i trudno przyswajalne dla ludzkiego mózgu.

Dzieje się tak, ponieważ człowiek nie myśli linearnie a radiacyjnie. Wiedza, którą przyswaja, połączona jest ze sobą skojarzeniami. Ten właśnie fakt wykorzystał Tony Buzan, tworząc Mind Mapping, rewelacyjną metodę notowania, która jest naturalna dla ludzkiego mózgu. Dzięki niej oszczędzasz czas (piszesz tylko najważniejsze informacje, takie jak słowa klucze, bez wypełniaczy), dobrze się bawisz (bo taki sposób sprawia na prawdę dużą frajdę!), szybko się uczysz (bo umysł znacznie szybciej i łatwiej przyswoi taki materiał). Według Buzana, stosując Mapy Myśli oszczędzasz w stosunku do notowania linearnego 50-95% czasu notując i aż 90% czytając notatki. Oblicz sobie liczbę zaoszczędzonych w ten sposób godzin!

Czemu tak szybko przyswajasz wiedzę korzystając z Map Myśli? Podczas tworzenia Map Myśli pobudzasz obie półkule mózgowe, synchronizując ich pracę. Standardowy, linearny system odwołuje się wyłącznie do lewej, "logicznej" półkuli. W procesie linearnego notowania zupełnie pomija się moc obliczeniową prawej, "twórczej" półkuli. W momencie, kiedy wykorzystujesz obie półkule wydajność twojego mózgu znacznie wzrasta! Teoria Map Myśli wywraca do góry nogami wszystko, czego nauczyłeś się w szkole o notowaniu. Tony Buzan chce, abyś z powrotem aktywował swoją prawą półkulę. Zaś sama jego teoria opiera się na dwóch faktach:

-pojemność ludzkiej pamięci i zdolności analityczne mózgu są nieograniczone... lepiej w to uwierz, bo jest to fakt naukowy.

-dostęp do pokładów Twojej pamięci umożliwiają słowa klucze, które pojawiają się w pewnym kontekście skojarzeniowym.

Korzyści wynikające ze stosowania Map Myśli

-Po pierwsze, nie hamujesz procesu myślowego. Notowanie linearne pozwala Ci się skupić tylko na jednym, bieżącym zagadnieniu, przez co tracisz masę skojarzeń. Twój umysł jest wolny od ograniczeń!

-Koniec nudnych, monotonnych, jednokolorowych, schematycznych notatek! Ucząc się z tak sporządzonych notatek nudzisz się i Ty i twój mózg. Mapy Myśli gwarantują świetną zabawę!

-Synchronizujesz półkule, dzięki czemu szybciej przyswajasz informacje.

-Pobudzasz swoją kreatywność.

-Cały materiał masz na jednej kartce. Nie przeraża Cię ilość stron w zeszycie, czy książce.

-Łatwo i przyjemnie powtarzasz materiał. Wystarczy przejrzeć mapę, aby przypomnieć sobie kluczowe zagadnienia.

-Oszczędzasz masę czasu i miejsca.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena