Czy chciałbyś, żeby nauka stała się dla Ciebie interesująca? Chciałbyś dobrze się bawić ucząc się? W tym artykule dowiesz się jak to zrobić i co osiągniesz dzięki odpowiedniej pracy z Twoim mózgiem.

Data dodania: 2009-10-31

Wyświetleń: 2602

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy nauka jest dla Ciebie nudna? Czy podczas czytania, powtarzania i zapamiętywania chce Ci się spać? Jeśli tak, to dzięki temu artykułowi możesz zmienić swoje spojrzenie na uczenie się i dowiedzieć się, że można uczyć się za pomocą zabawy i wcale się przy tym nie męczyć.
Podam Ci teraz kilka ciekawych informacji do wykorzystania od zaraz, które zmienią Twoją naukę w przygodę.

W magazynowaniu informacji bardzo ważne jest wykorzystanie skojarzeń oraz uczenie się według pewnych wzorców. Twoje skojarzenia powinny byś silne, czyli takie które najbardziej na Ciebie oddziałują. Powinny być więc zindywidualizowane. Nie dawaj sobie narzucać metod zapamiętywania czegokolwiek, jeśli nie jesteś do nich przekonany. One wtedy po prostu nie zadziałają. Korzystaj z zasad wizualizacji – kojarz wszystko z humorem, który odpowiada Tobie, dodawaj dużo ruchu, wyolbrzymiaj, pomnóż. Jeśli tworzysz historyjkę obrazkową, postaraj się jak najbardziej wejść w nią. Wymieszaj wrażenia ze wszystkich zmysłów – słuchu, węchu, dotyku, smaku, wzroku. Niech Twoja wizualizacja będzie jak najbardziej żywa i atrakcyjna. Wtedy ją zapamiętasz na bardzo długo.

Tymi zasadami możesz się posłużyć podczas korzystania z technik pamięciowych np. Łańcuszkowej Metody Skojarzeń lub Pokoju Rzymskiego.

Drugą rzeczą, która jest ważna podczas uczenia się, jest stan Twojego umysłu. Wiąże się to z częstotliwością fal mózgowych. Jeśli będziesz uczyć się lub pracować podczas pełnego rozbudzenia a potem w stanie zmęczenia lub zbliżonym do drzemki, to zauważysz że pracujesz mniej efektywnie. Za każdym razem okaże się bowiem, że Twój mózg pracował na innych częstotliwościach.

Według badań najszybciej przyswajamy informacje, kiedy mózg znajduje się zarazem w stanie gotowości i odprężenia. Stan ten możesz osiągnąć stosując techniki medytacji np. trening autogenny Schulza, lub słuchając relaksującej muzyki. Dzięki umiejętności relaksacji możesz poprawić działanie swojego mózgu i zmienić swoje wyniki w pracy, a nawet swoje nastawienie do życia. Twoja pewność siebie wzrośnie.

Bardzo często stosuje się także pozytywne sugestie podczas relaksacji, które wpływają do podświadomości. Oczywiście zamiast sugestii można podawać także informacje, których chcemy się nauczyć.

Równie ważną rzeczą o której zawsze musisz pamiętać podczas nauki jest Twoja motywacja. Jeśli nie jesteś odpowiednio zmotywowany do nauki konkretnego materiału, to Twoja koncentracja będzie niższa i szybciej się zmęczysz. Przykładowo – podczas moich szkoleń szybkiego czytania osoby, którym podoba się to, co czytają, mają znacznie wyższe tempo czytelnicze niż te, które nie przykładają do niego zbyt dużej wagi. Mogą one osiągnąć wyniki nawet 2000 słów na minutę przy 90 % zrozumieniu czytanego tekstu. Taki wynik daje możliwość przeczytania 200 stronicowej książki w niecałą godzinę.

Twoja motywacja może wiązać się z Twoim „chcę” czyli po prostu z Twoim celem, który wyznaczasz sobie odnośnie czegoś. Przed rozpoczęciem nauki dobrze jest, jeśli uświadomisz sobie cel związany z tym, czego będziesz się uczyć. Może być to zarówno cel krótkoterminowy (czyli taki, który jest potrzebny do osiągnięcia celu długoterminowego) średnio lub długoterminowy. W przypadku zwykłego artykułu Twoją motywacją będzie chociażby wyniesienie z niego nowej, ciekawej informacji, pochodzącej od sławnej osoby. W przypadku egzaminu – zaliczenie z powodzeniem i uzyskanie certyfikatu, który może pomóc w karierze.

Na koniec jeszcze parę słów na temat nastawienia. Jak pisze Jeanette Vos, autorka książki pt. „Rewolucja w uczeniu” , sposób naszego myślenia może w znaczny sposób wpływać na to jak mózg przetwarza, magazynuje i przywołuje informacje. Twój stan psychiczny reguluje wydzielanie siedemdziesięciu neuroprzekaźników. Kiedy masz dobre samopoczucie, Twój mózg produkuje endorfiny – związki działające jak naturalne środki uspokajające. Endorfiny powodują powstawanie neuroprzekaźnika acetylocholiny, który pomaga w utrwalaniu nowych informacji.

A jakie Ty masz sposoby na naukę? Lubisz się uczyć? Masz jakieś konkretne strategie?

Czekam na Wasze komentarze:)

Życzę sukcesów.

Władek Ochojski

Trener Przyspieszonej Nauki

www.twojgeniusz.wordpress.com

Licencja: Creative Commons
0 Ocena